Üye Girişi Yapınız     resim

    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum

Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle
resim
C Programlamada For Döngüsü Ve For Döngüsü Örnekleri
resim
resim resim resim resim resim resim resim resim resim resim
 Son Eklenen Makaleler...  Kategoriler
resim

 ASCII Karakter tablosunu veren program

255 adet olan ASCII karakterlerini programcılar, program içerisinde kodlarıyla beraber kullanırlar. Örneğin A, yukaru tuşu, ESC vs. gibi tuşların bilgisayar dilinde bir binary sayı karşılığı vardır. Bu binary sayıların onluk sistemde, tablo şeklinde ifadesine ASCII karakter tablosu denilmektedir. ASCII elemanları nelermiş şimdi birlikte bakalım.

admin   19.01.2013   23:01:22 Devamını Oku
resim

 Pascal Hata Kodları

Pascal programcıları, derleme zamanı ve çalışma zamanı olmak üzere çeşitli hata mesajları(kodları) ile karşılaşırlar. Bu hata kodlarının her biri yapılan bir hatayı ingilizce olarak bildirir. Hatanın ne anlama geldiğini bilen programcı gerekli düzeltmeyi kolayca yapar ve yoluna devam eder. Bazen saatler alır hatta günler 

admin   19.01.2013   22:35:42 Devamını Oku
resim

 web.config Dosyası Özellikleri

ASP.NET’in en güzel yanlarından biri güçlü yapılandırma sistemidir. Bu yapılandırma sistemi XML tabanlı dosyalar kullanır ve "web.config" adlı dosyada saklanır. Bir ASP.NET uygulamasına herhangi bir web.config dosyası eklenmediğinde varsayılan olarak, sistem klasorleri altındaki, Microsoft Framework ile gelen machine.config dosyasından yapılandırmayı kalıtımla alır. Lakin bu hiçbir zaman yeterli değildir. Zaten Visual Studio.NET’de Visual Web 2005 de temel yapılandırmalara sahip birer Web.config dosyası oluşturulmuştur.

admin   17.01.2013   21:54:08 Devamını Oku
resim

 Web.config Dosyası Özellikleri ve Şifreleme

Web.config dosyası web sitesinin ortak konfigürasyon ayarlarının tutulduğu XML tabanlı bir dosyadır.Bu dosya sistenin kök dizininde olabileceği gibi belli dizinler altındada olabilir. Sitenin kök dizininde olduğunda dosyadaki bilgiler tüm siteyi etkiler, eğer bir dizin altına yerleştirmişsek dosyadaki bilgiler sadece o dizin altındaki sayfaları etkileyecektir.Buna örnek olarak üyelik sayfalarının içinde barındığı bir dizini verebiliriz. web.config dosyasında üyelik sayfalarının içinde bulunduğu dizin için kullanıcı girişi yapılmasını istediğimizde bu dizindeki sayfalara erişebilmek için yine web.config dosyasında belirttiğimiz kullanıcı adı/ parola çiftine sahip olan kullanıcılar istenilen sayfalara erişebilmektedir.

admin   17.01.2013   21:41:29 Devamını Oku
resim

 ActionScript 3.0 Sürükle – Bırak(Drag - Drop)

ActionScript ile geliştirdiğimiz uygulamalarda kullandığımız nesneleri fare ile taşaınabilir hale getirebiliriz. Bu sayede puzzle’lar, oyunlar yapabilir, ya da kullanıcının uygulama arayüzünü istediği gibi şekillendirmesini sağlayabiliriz.

admin   13.01.2013   13:54:27 Devamını Oku
resim

 JavaScript Sağ tuş engelleme-3 (%100 çalışıyor)

Tüm tarayıcılarda %100 çalışıyor. Kişi sağ tıkladığında, eğer mesaj vermesini istemiyorsanız, kod içerisinde yer alan alert("...") satırlarını siliniz. Sosyal medyada paylaşırsanız sevinirim. İyi çalışmalar.. 

admin   12.01.2013   00:16:18 Devamını Oku
resim

 JavaScript Sağ tuş engelleme-2

Daha önce bu işlem için kısa bir kod paylaşmıştım. Şimdi daha uzun kodla yapılışını paylaşıyorum. Normalde bütün tarayıcılarda çalışıyor. Ama Opera ve Safari’de sağ tuş engellemesine rağmen yine de sağ menüler açılıyor. Çözemedim :)) Bulursanız yorum olarak ekleyin veya makale olarak ekleyin lütfen..

admin   12.01.2013   00:03:20 Devamını Oku
resim

 JavaScript Sağ tuş engelleme-1

Web sayfalarımızda, kişilerin sağ tuş kullanmasını engelleyerek bilgilerimizi, resimlerimizi korumak isteyebiliriz. Bu işlem için çeşitli kodlar var. Sizin için bu yöntemleri araştırdım ve gereken yerlerde değişiklik yaparak paylaşıyorum. Bu yöntem sadece operada çalışmıyor, diğer tarayıcılarda başarılı  İyi çalışmalar..

admin   12.01.2013   00:00:13 Devamını Oku
resim

 Excel’de yinelemeleri bulmak için iki farklı sütundaki verileri karşılaştırma

Bu makalede, iki farklı Microsoft Excel çalışma sayfası sütunundaki verileri karşılaştırmak ve yinelenen girdileri bulmak için kullanabileceğiniz iki yöntem açıklanır.

admin   10.01.2013   18:06:44 Devamını Oku
resim

 ASP.NET Timeout Süreleri

Web uygulamalarında bazı durumlarda sunucuya yapılan request süreleri çok fazla olabilir veya kullanıcıların sitede uzun süre beklemeleri gerekebilir. Bazen arka tarafta uzun bir işlem süregelmesinden bazen de büyük dosyaların upload yapılmasından ötürü sayfalarda timeout hatası ile karşılaşabiliriz. Bu gibi durumlarda konfigürasyon dosyasında(web.config) hangi değişiklikleri yapabileceğimize bakalım.

admin   10.01.2013   12:44:16 Devamını Oku
resim

 AS2 ile flash’ta basit hesap makinesi yapımı

Flash çalışmanızı başlatırken, Flash Dosyası(AS2)’yi seçiniz. AS2’ye yapılmış bir örnektir.

Öncelikle aşağıdaki görüntüyü tasarlayınız ve değişken isimlerini(instanse name) veriniz.

TextInput1’in kod adı(ID) : sayi1

TextInput1’in kod adı : sayi2

radioButonların id’leri : tp, ck,crp,bl

Sonucun gösterilmesi için Dinamik Metin yerleştiriyoruz. (ID değeri : sonuc)

Sonucu gösterecek bir buton oluşturunuz. Bu işlem için bir dökdörgen üzereine statik text ile sonuç yazınız ve her ikisinide seçerek F8 tuşu ile Düğme’ye dönüştürünüz.  

Daha sonra düğme seçiliyken F9 ile açılan kod ekranına kodları yazınız.

Sonuç butonuna tıklayınca işlem gerçekleşecek. (on (release) olayı)

admin   10.01.2013   11:35:37 Devamını Oku
resim

 List Box Uygulaması - ListBox’lar Selectedindex Eşitlemesi

İki textBox, 2 listBox ve 1 butondan oluşan uygulamamızla,textBox’lara girilen değerler, listBox’lara eklenecek ve listBox1’den seçilen elemanın, listBox2’deki karşılığı seçilmiş olacak..Kodları inceleyiniz.

admin   10.01.2013   08:39:49 Devamını Oku
resim

 if - else if - else karar yapısı

İf-else yapısını diğer programlama dillerinden biliyorsanız işiniz kolay.  Çalışma mantığı aynı.  Temel mantık, eğer if ya da else if içerisinde belirtilen şart doğru(true) ise blok { } içerisindeki kod ya da kodlar çalışır.  Sart gerçekleşmiyorsa diğer şartlara bakar. Hiçbir şart şaglamıyorsa else bloğu çalışır.

Örneğimizde, bir öğrencinin notuna göre başarı seviyesi ve geçti kaldı durumu mesaj penceresi ile kullanıcıya bildiriliyor.

admin   09.01.2013   15:10:03 Devamını Oku
resim

 Durum çubuğu(Status Bar)’a mesaj yazdırma

Durum çubuğu, bazı web tarayıcıların(örn :internet explorer) kullanıcılarına bilgi vermek amaçlı kullandıkları bölümdür.. Örneği incelerseniz konu anlaşılacaktır..

admin   09.01.2013   14:43:53 Devamını Oku
resim

 Evet - Hayır onay penceresi(confirm) kullanımı

Windows’un bizden bir çok iş için onay istediğini ve bu işlemi onay penceresinden yaptığını biliyorsunuz. Mesela dosyaları silmek istiyor musunuz? (Evet Hayır)  gibi işlemle çok karşılaşırısnız. Java Script’te bu işlemi comfirm onay penceresi ile gerçekleştirceğiz. VB, C# gibi  dillerdeki Message Box’a benzer yapıdadır.  Örneği inceleyiniz.

admin   09.01.2013   14:24:33 Devamını Oku
resim

 Birden çok pencere açma işlemi

window nesnesinin open metodu ile birden çok pencere açabilir ve bu pencerelerde istediğimz sayfaları görüntüleyebiliriz. Ayrıca sayfaların açılış özelliklerini belirleme hakkınada sahibiz.. Örneği inceleyiniz..

admin   09.01.2013   14:14:25 Devamını Oku
resim

 Alert mesaj fonksiyonu

Windowsta sık sık karşılaştığımız mesaj pencerelerini java script ile de oluşturabiliriz. Bunu için java script alert() fonksiyonunu kullanmaktadır. Bir sayının küp değerini mesaj kutusunda ekranda gösterelim..

admin   09.01.2013   12:34:13 Devamını Oku
5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14İlk « Önceki Sonraki » Son
AJAX JavaScript
ANDROID JOOMLA
ASP JQuery
ASP.Net MySql
Bilişim PASCAL
C / C++ PHP
C#.Net Python
CSS Siber Güvenlik
EXCEL SQL
Fireworks VB.Net
FLASH Windows
HTML WordPress
JAVA

 Bizi Facebook'tan Takip Edin

 Yazarlar

 Ayhan
 Sarı

 Orhan
 BAYAR

 M. Erdem
 Öztürk

 Ömer Faruk
 Arslan

 Uğur
 Yılmaz

 Mehmet
 GÜNAY

 Barış
 DAĞIDIR

 furkan
 kaya

 Bahri
 Dinc

 No
 Name

 CEMAL
 GÜZELKAYA

 *  Makale ekleyin üst sıralarda görünün!


 Son Makaleler

 Bilişim ve Teknoloji'den Son Haberler