Üye Girişi Yapınız     resim

    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum

Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle
resim
C Programlamada For Döngüsü Ve For Döngüsü Örnekleri
resim
resim resim resim resim resim resim resim resim resim resim
 Son Eklenen Makaleler...  Kategoriler
resim

 Random oluşturulan bir sayıyı yeni pencerede yazdırma işlemi

Rastgele bir sayı oluşturulacak ve bu sayı sizin tarafınızdan koordinatları, boyutları ve diğer özellikleri belirlenmiş yeni bir sayfaya yazdırılacak. Çeşitli uygulamalarda işinize yarayabilir. Detay için başlığa tıklayınız.

admin   26.04.2012   11:14:05 Devamını Oku
resim

 Bilgi Giriş Kutusundan Girilen Metnin Uzunluğunu Bulma

Bu program ile prompt fonksiyonu ile girilen metnin kaç karakter olduğu ekrana yazdırılacak. Eğer hiç karakter girilmemişse bu durum kullanıcıya bildirilecek. Başlığa tıklayınız.

admin   26.04.2012   11:10:13 Devamını Oku
resim

 Diziye Girilen Sayıları Sıralama

Bu program ile bir butona tıklayınca 10 adet sayı girmeniz sağlanacak ve girilen sayılar ekrana yazdırılacak. Daha sonra sayılar sıralanacak sıralanmış olarak ekrana tekrar yazdırılacak.

admin   26.04.2012   11:06:40 Devamını Oku
resim

 Form’a girilen verileri işlemek

Etkileşimli Web sayfaları hazırlamanın yolu FORM kullanmaktan geçer. Web’in en kullanışlı niteliği ve belki de, internet üzerindeki öteki servislere göre daha yaygın olmasının nedeni formlardır.

e-bankacılık, e-sigortacılık, e-ticaret, e-eğitim,... gibi etkileşimli (interactive) her işte form kullanılır.

Formlar, kullanıcıdan veri (bilgi) almak için düzenlenir. Kullanıcının girdiği bilgiler sunucu makinada belirlenen bir dosyaya yazılır. Burada biriken verilerin işlenmesi gerekiyorsa, o işi yapacak bir programın ayrıca yazılması gerekir. HTML yalnızca, kullanıcının forma yazdığı verileri kaydeder; onları bir programlama dilinin yaptığı gibi işleyemez.

Kullanıcının form aracılığı ile sunucuya gönderdiği verileri işleyen programlar uygun bir programlama diliyle yazılabilir. Gelin bu işlemi phpb ile gerçekleştirelim. Başlığa tıklayınız.

admin   19.04.2012   20:20:29 Devamını Oku
resim

 Php’de Diziler(Detaylı Anlatım)

 PHP’de de diğer teknolojilrde ve programlama dillerinde olduğu gibi diziler önemli bir konudur. Dizinin görevi bildiğiniz gibi bir değişkenin aynı anda birden çok veriyi hafızasında tutabilmesi için kullanılır. Bu veriler aynı türden olabileceği gibi farklı türlerden de olabilir. Detay için başlığa tıklayınız.

admin   13.04.2012   23:26:56 Devamını Oku
resim

 PHP’de Zaman Fonksiyonlarının Kullanımı

PHP’de tarih ve zaman bilgisini çok esnek bir biçimde kullanabilmemize izin veren önemli fonksiyonlar vardır. Bu fonksiyonlar ile geriye bir dizi değer gönderilir. Bu değerlerden istediğinizi alıp kullanabilir ve istediğiniz formatta ekrana yazdırabilirsiniz. Gelin birlikte inceleyelim. Başlığa tıklayınız.

admin   05.04.2012   20:18:41 Devamını Oku
resim

 Facebook Hesabınıza Otomatik Giriş Yapmak.

Bu makalemde webbrowser nesnesi hakkında bir bilgi vermeden direk olarak facebook için otomatik login olan bir kod parçacığı paylaşacağım. Web browser nesnesinin kulanımını bilmiyorsanız önceden bakmanızda fayda var. Facebook login sayfasının yapısını incelersek giriş için gerekli olan bilgilerin e-posta adresi ve şifre olduğunu görürüz. Sayfanın HTML kodlarını incelediğimizde e-posta adresini email isimli bir inputtan, şifreyi pass isimli bir inputtan aldıklarını görürsünüz. Giriş işlemi için kullanılan butona ait bir id veya name özelliği ise set edilmemiş. Fakat giriş işlemini yapan buton bir submit işlemi gerçekleştirmekte. Öyleyse biz gerekli bilgileri yazdıktan sonra ilgili forma bir submit işlemi gönderirsek sorunumuzun çözülmesi gerekir.

admin   23.03.2012   16:16:42 Devamını Oku
resim

 Kullanıcının IP Adresini Öğrenme

Sitenizi ziyaret eden kişilerin IP adreslerini öğrenebilirisiniz. IP numaralarını öğrenmenin ne gibi faydaları olur diye düşünürsek;

  • Olumsuz bir vaka olduğunda IP numarasından kişi tespit edilebilir. 
  • Anketlerde aynı IP numarasında oy kullanımını engelleyebilirsiniz.
  • IP’leri kullanarak banlama yapabilirsiniz.

ve daha bir çok faydası mutlaka vardır. Araştırmak lazım :))

admin   21.03.2012   22:06:43 Devamını Oku
resim

 Karar Yapıları (if - else if - else, switch - case)

Uygulamalar çalıştırılırken, yazılan kodların çalışma sırası, satırların teker teker işlenmesi ile gerçekleşir. Ancak çoğu zaman, bazı kodların sadece belli durumlarda çalışması istenir. Örneğin uygulama açılırken kullanıcı adı ve parola sorulması, kullanıcıların seviyelerine göre erişim izinleri tanımlanması gibi durumlarda kontrol işlemleri yapılmalıdır. Bu kontroller de karar yapıları ile gerçekleştirilir.
 

Algoritmaların akışını kontrol etmekte en büyük rol, karar yapılarınındır. Visual C# .NET dilinde farklı şekillerde kullanılan ancak benzer görevlere sahip karar yapıları tanımlıdır.

admin   16.03.2012   16:31:28 Devamını Oku
resim

 Dizilerin Fonksiyonlarda Kullanılması

Diziler de sıradan değişkenler gibi bir fonksiyona parametere olarak akratılabilir. Fakat, aktarma kuralı biraz farklıdır. Her zaman dizinin yanında boyutunun da bilinmesi gerekir. Aşağıdaki programda, bir dizinin elemanlarının yazdırılması işi bir fonksiyona yaptırılmıştır. Fonkisyona parametre olarak dizinin yanında boyutu da ilave edilmiştir. İnceleyiniz.
admin   15.03.2012   17:07:36 Devamını Oku
resim

 Çok Boyutlu Diziler

Bir dizi aşağıdaki gibi bildirildiğinde bir boyutlu (tek indisli) dizi olarak adlandırılır. Bu tip dizilere vektör denir. float a[9]; Bir dizi birden çok boyuta sahip olabilir. Örneğin iki boyutlu b dizisi şöyle tanımlanabilir: float b[9][4]; İki boyutlu diziler matris olarak adlandırılır. ilk boyuta satır, ikinci boyuta sütün denir. Yukarıda b matrisinin eleman sayısı 9x4=36 dır. Bu durumda, genel olarak bir dizi şöyle gösterilir:
admin   15.03.2012   16:50:55 Devamını Oku
resim

 Karakter Dizileri

C dilinde, karakter dizileri oldukça sık kullanılır. Sadece karakter dizilerine özel olarak, karakter dizilerinin sonuna sonlandırcı karakter olarak adlandırılan bir simge eklenir. Sonlandırcı karakter, işlemlerin hızlı ve etkin bir biçimde yapılabilmesine olanak sağlar. Sonlandırıcı karakter: dizinin bittiği yeri gösterir, ASCII tablosunun sıfır numaralı (’\0’) karakteridir.
admin   15.03.2012   16:31:51 Devamını Oku
resim

 Sıralama (Sorting)

Bazı uygulamalarda bir grup sayının büyükten küçüğe, veya küçükten büyüğe, doğru sıralanması gerekebilir. Bu tip sıralama problemleri için çeşitli algoritmalar geliştirilmiştir. Sıralama mantığını anlamadan önce bir dizinin en büyük (veya en küçük) elemanının nasıl bulunduğunu inceleyelim. Program 10.3, bir dizinin en büyük elemanını bulup ekrana yazar.
admin   15.03.2012   15:51:29 Devamını Oku
resim

 C’de Diziler

Dizi, aynı tipteki verilere tek bir isimle erişmek için kullanılan bir kümedir. Bu küme matematikteki küme kavramından biraz farklıdır. Bir dizi bildirildikten sonra, dizinin bütün elemanları bellekte peşpeşe saklanır. Bu yüzden dizilere tek bir isim altında çok sayıda değişken içeren bellek bölgesi de denir. Buna göre, bir diziyi dizi yapan iki temel özellik vardır: dizi elemanların bellekte (program çalıştığı sürece) sürekli biçimde bulunması dizi elemanların aynı türden değişkenler olması
admin   15.03.2012   15:32:55 Devamını Oku
resim

 Yatay Sekmeli Menu Yapımı

Merhaba. Yapacağımız menu yatay ve sekmelereden oluşacaktır. (VB’teki Tab kontrolüne benzetebilirsiniz.) Bu işlem için UL sırasız liste etiketini kullanacağız. Normalde liste elemanları alt alta sıralanırlar. Biz bu durumu yataya çevirmek için LI etiketinin display özellğini inline olarak ayarlıyoruz. Diğer özellikler ise bildiğiniz CSS özellikleridir. Bu özelliklerle menu elemanlarının nasıl görüntüleneceğini ayarlıyoruz. Program kodları aşağıdaki gibidir. Detay için başlığa tıklayınız.

admin   14.03.2012   16:48:51 Devamını Oku
resim

 Basit Üyelik Formu ve Ziyaretçi Formu Tasarlama

Bir ziyaretçi formu ve bir üyelik formu nasıl tasarlanır bu makalede basit şekilde anlatılmaya çalışılmıştır. HTML ve bir iki CSS kodu kullanarak tasarım gerçekleştirlmiştir. Yeni başlayanlar için faydalı olacağını düşünüyorum. Başarılar dilerim.
admin   14.03.2012   15:53:45 Devamını Oku
resim

 Bir Text İçerisinden Karakterler Alma

Bir text içerisinden, istenilen noktadan başlayarak istenilen sayıda karakter almak için substr fonksiyonu kullanılır. Bu konuyu visual basic'teki mid fonksiyonuna benzetebilirsiniz. İyi çalışmalar.
admin   13.03.2012   20:44:37 Devamını Oku
5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14İlk « Önceki Sonraki » Son
AJAX JavaScript
ANDROID JOOMLA
ASP JQuery
ASP.Net MySql
Bilişim PASCAL
C / C++ PHP
C#.Net Python
CSS Siber Güvenlik
EXCEL SQL
Fireworks VB.Net
FLASH Windows
HTML WordPress
JAVA

 Bizi Facebook'tan Takip Edin

 Yazarlar

 Ayhan
 Sarı

 Orhan
 BAYAR

 Muhammed
 Öztürk

 Ömer Faruk
 Arslan

 Uğur
 Yılmaz

 Mehmet
 GÜNAY

 Barış
 DAĞIDIR

 furkan
 kaya

 Bahri
 Dinc

 No
 Name

 CEMAL
 GÜZELKAYA

 *  Makale ekleyin üst sıralarda görünün!


 Son Makaleler

 Bilişim ve Teknoloji'den Son Haberler