Üye Girişi Yapınız     resim

    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum

Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle
resim
C Programlamada For Döngüsü Ve For Döngüsü Örnekleri
resim
resim resim resim resim resim resim resim resim resim resim
 Son Eklenen Makaleler...  Kategoriler
resim

 Php’de süresiz ve süreli sayfa yönlendirme

Asp ile ilgilenenler bilirler. Asp’nin response nesnesinin redirect metodu ile bir sayfaya yönlendirme yapabiliyorduk. Php ile de yönlendirme yapabiliriz. Bu işlem için php’nin headers fonksiyonu kullanılır. Bu fonksiyon çeşitli metotlarıda içermektedir. Yönlendirme işlemi için Location metodu kullanılır.

Bazı sayfalarda ise "10 sn içerisinde ana sayfaya yönlendirileceksiniz" vs. gibi ifadeler göreceksiniz. Bu işleme de süreli yönlendirme denir. Şimdi her iki işlemin nasıl yapıldığına bakalım.

admin   08.05.2014   17:24:06 Devamını Oku
resim

 MS-DOS komut satırı üzerinden MySql işlemleri

MS-DOS komut satırı üzerinden mysql veritbanına nasıl erişildiğini bir önceki yazımda anlatmıştım. Bu makalede ise mysql sunucusunu çalıştırdıktan sonra mysql sunucu üzerinde veritabanı ve tablo oluşturma, silme, tablo yapısını değiştirme, kayıt ekleme, sorgulama, şarta bağlı sorgulama, silme vs. işlemlerin ms-dos komut satırı üzerinden nasıl yapılacağını anlatacağım. 

Öncelikle mysql veritabanı sunucusunu çalıştırın(IIS’i durdurun, wamp server ya da benzeri bir uygulamayı çalıştırın). Ms-Dos komut satırı ekranından mysql’e erişin ve aşağıdaki uygulamaları yapınız.

admin   29.04.2014   11:09:51 Devamını Oku
resim

 Php’de JQuery.Ajax() Kullanarak Sayfa Yenilenmeden Form Bilgilerinin Gönderimi

Bu paylaşımda Php ve Jquery.Ajax() kullanarak form verilerini formumuzun olduğu sayfamız yeniden yüklenmeden başka bir Php sayfasına göndermenin ve sonuçta uygun bir mesaj yazdırmanın nasıl olacağını anlatmaya çalışacağım. Örneğimizin çalışma mantığı şöyle: 

Bir iletişim formumuz olacak Ad Soyad, E-Posta Adresi, Mesaj Alanlarımız olacak formumuzu doldurup gönder butonuna bastığımızda sayfa yeniden yüklenmeden eğer E-Posta Adresi ve Ad Soyad kısmı dolu ise “Sayın Ad Soyad Mesajınız Gönderilmiştir.“ Ad Soyad yazan yere kullanıcının adı gelecek şekilde bir uyarı, sadece E-Posta Adresi dolu ise “Sayın Ziyaretçi Mesajınız Gönderilmiştir.” şeklinde bir uyarı, E-Posta Adresi boş ise  “Lütfen E-Posta Adresinizi Giriniz” uyarısını verecek.

admin   28.04.2014   11:14:36 Devamını Oku
resim

 config.sys dosyası ve komutları

Bu dosya herhangi bir metin yazan program ile yazılabilen normal text dosyasıdır. En basit sekliyle EDIT.com kullanılarak yazılır. Config.sys dosyasinda sistemin alt kaynaklari belirtilir. Mesela hafiza ile ilgili programlar çalıstırılarak sistemin calisirken hafızayı nasıl kullanacağı karara bağlanır. Cd sürücünün kullanacaği MSCDEX.exe programi arkasina eklenen parametrelerle çalıştırılarak CD surucusune ortam hazirlanir.

admin   28.04.2014   10:31:20 Devamını Oku
resim

 ArrayList Sınıfınında Dizi Kullanılması

ArrayList sınıfı System.Collections kütüphanesinin(name space, ad uzayı) bir sınıf olduğu için bu sınıfın kullanılabilmesi için kod sayfanızın üst kısmındaki bölüme using System.Collections; satırının eklenmesi gerekir. Daha önceleri kullandığınız klasik dizilerle ArrayList arasında ciddi farklılıklar vardır. Nedir bu farklılıklar?

Normal dizilerde tanımlandığı yerde eleman sayısı belirtilir ya da eleman sayısı kısmı boş bırakılsada tanımlandığı yerde eleman atama yoluysa eleman sayısı belirtilmiş olurdu. ArrayList dizilerde eleman sayısı belirtilmez. Eleman eklendikçe dizinin kapasitesi otomatik olarak artar. Yani dinamik yapıdadır.

Diğer bir fark ise normal diziler hep aynı türden elemanları tutmak zorunda iken ArrayList sınıfından türetilmiş bir dizi farklı türden elemanları aynı anda barındırabilir. Bu nedenle ArrayList sınıfında tanımlı bir dizinin elemanlarına nesne(Object) diyebiliriz.

admin   28.04.2014   09:08:01 Devamını Oku
resim

 En güzel çocuk oyunları TokOyun’da

En güzel çocuk oyunları TokOyun’daMaceraya hazır olun. Ben 10 Ateş Adam. Tokoyunda sizlerle. Dünya büyük tehlike altında ve süper kahraman Ben 10 ancak senin yardımınla dünyayı kurtarabilir.

admin   25.04.2014   15:52:08 Devamını Oku
resim

 MS-DOS komut satırından MySql veritabanına erişme

Bilgisayarınıza yüklü olan bi mysql veritabanı yönetim sistemini, görsel bir arayüz ekranına gerek olmadan da ms-dos komut ekranından yönetebilirsiniz. Bilgisayarınızda wamp server yazılımının kurulu olduğunu kabul ederek bu konuyu açıklayacağım. Bilgisayarınıza kurduğunuz wamp server sürümüne göre php ve mysql yazılımlarının bir sürümünü bilgisayarınıza kurmuş olacaksınız. 

Bilgisayarınızda IIS yazılımı varsa bu yazılımın çalışmasını durdurduktan sonra wamp server uygulamasını çalıştırın. Bu işlemden sonra Ms-Dos komut ekranını açarak aşağıdaki işlemleri gerçekleştiriniz.

Not : Ms-Dos komut ekranına ulaşmak için Başlat - Arama Bölümüne cmd yazarak ms-dos komut ekranınıa açınız.

Buradaki Ayhan, bilgisayarda oturum açmış olan aktif kullanıcıyı göstermektedir. Sizde farklı bir isim görünecektir.

admin   22.04.2014   09:58:47 Devamını Oku
resim

 jQuery ile sayfayı yenilemeden içeriği değiştirmek

Merhaba. Bu yazıda, bir linke tıklandığında, linke bağlı olan sayfanın sayfa yenilenmeden nasıl görüntüleneceği anlatılmaktadır. Sistem, sitenizde belirtmiş olduğunuz herhangi bir taglı linklerin tıklanma fonksiyonunu yakalayıp, tıklandığı adresin içeriğini aldıktan sonra mevcut sayfaya yüklüyor.

admin   21.04.2014   10:39:43 Devamını Oku
resim

 Asp.Net sunucu kontrollerinin rengini çalışma zamanı değiştirme

Asp.Net sunucu kontrollerinin yazı veya zemin rengini tasarım zamanında, ister aspx sayfasının kod kısmından, istersekte properties panelinden BackColor ya da ForeColor gibi özellikleri kullararak kolaylıkla değiştirebiliyoruz. Sayfa görüntülendikten sonra(çalışma zamanında) bir kontrolün rengini nasıl değiştirebiliriz. İşte bu sorunun cevabını bu uygulamada bulacaksınınız. Bu uygulamada 6 adet buton ile bir label kontrolünün zemin rengini değiştirdiğimiz gibi bir text kutusuna #F2C566 gibi bir renk kodu girerekte ara renkleri kullanarak renk değişimi yapabiliyoruz. Kodları inceleyiniz. 

admin   15.04.2014   10:15:17 Devamını Oku
resim

 Ajax ve Css ile tam ekran(full screen) sayfa arkaplan resmi yapımı

Merhaba. Bu yazımızda daha önce CSS ile yaptığımız bir uygulamada olduğu gibi bir fotoğrafın ya da resmin sayfa seminine full screen(tam ekran) yerleştirilmesinin ajax jquery ve css birlikte kullanılarak nasıl yapılacağını anlatacağım. Detaya bakınız.

admin   07.04.2014   13:29:31 Devamını Oku
resim

 Açılır menüden seçilen işlemi yapan javascript kodları

Açılır menüden yapmak istediğmiz işlemi seçip text kutularına gerekli değerli girip butona tıkladığımızda sonucu buluyoruz. İşlemlerimiz karenin alanı, üçgenin alanı, dairenin alanı şeklinde olacaktır. Form içersinde yer alan text kutularında yer alan bilginin ve açılır liste kutusundan seçilen seçeneğin hangisi olduğunu anlamamızı sağlayan kodları içermesi bakımından da güzel bir örnektir. Kodları deneyiniz.

ORHANBAYAR   07.04.2014   10:54:58 Devamını Oku
resim

 Confirm methodu ile basit bir örnek...

Confirm methodu ile kullanıcıdan onay alarak bir resmin alınan onay cevabına göre ekranda istenilen sayıda görüntülenmesini sağlayan bir uygulamadır. Kullanıcının onay vermesi true anlamanına gelmektedir.

ORHANBAYAR   24.03.2014   12:23:56 Devamını Oku
resim

 Javascript ile nesne işlemleri, yeni pencere açma

Open methodu ve moveTo methodu kullanılarak yeni pencere ve bu pencerelerde istenilen url’nin görüntülenmesini anlatan basit bir uygulamadır. Her bir deneme için bir buton yerleştirilmiş ve bu butonlara tıklandığında ilgili function çağrılarak gerekli işlem yapılmıştır.

ORHANBAYAR   24.03.2014   12:21:27 Devamını Oku
resim

 Kullanıcı adı ve şifre kontrolü yapan javascript uygulaması

Bilgi giriş ekranında girdiğimiz kullanıcı adı ve şifre, bizim belirlediğimiz kullanıcı adı ve şifre bilgileriyle eşleşiyorsa, Tebrikler, eşleşmiyorsa hata var şeklinde bildiren basit bir uygulamadır. Uygulama bir butona tıklandığında çalışacaktır. Kullanıcının toplamda 3 hakkı olacak.

ORHANBAYAR   24.03.2014   09:22:06 Devamını Oku
resim

 0-100 arasında girilen bir sayının faktöriyelini hesaplayan javascript programı

0-100 arasında girilen bir sayının faktöriyelini hesaplayan bu uygulamada, klavyeden girilen sayının 0-100 arasında olu
olmadığıda kontrol ediliyor. Eğer 0-100 arası değilse Lütfen 0-100 arası değilse lütfen 0-100 arası sayı giriniz şeklinde uyarı veriliyor ve yeniden sayı girişi yapılması sağlanıyor.

ORHANBAYAR   20.03.2014   22:10:03 Devamını Oku
resim

 Çeşitli uygulamalar içeren JavaScript uygulaması

Bu uygulamada, günün tarihi, girilen sayıların ortalaması, girilen sayıların kareleri,4 işlem(toplama, cikarma, carpma, bolme), bulunduğunuz vakit, girilen sayıya kadar olan sayıların toplamı.... vb işlemleri gerçekleştiren kodları paylaşıyorum.

matkap52   19.03.2014   11:30:02 Devamını Oku
resim

 Fonksiyonlara veri gönderme-alma

Bu makalede klavyeden girilen üç yazılı notunun ortalamasını alan ancak birinci fonksiyonda sadece yazılı notlarını girip bu değişkenleri ikinci fonksiyona gönderip işlemi orda yaptıran javascript kodlarını içeren bir uygulama paylaşıyorum.

ORHANBAYAR   18.03.2014   20:53:13 Devamını Oku
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10İlk « Önceki Sonraki » Son
AJAX JavaScript
ANDROID JOOMLA
ASP JQuery
ASP.Net MySql
Bilişim PASCAL
C / C++ PHP
C#.Net Python
CSS Siber Güvenlik
EXCEL SQL
Fireworks VB.Net
FLASH Windows
HTML WordPress
JAVA

 Bizi Facebook'tan Takip Edin

 Yazarlar

 Ayhan
 Sarı

 Orhan
 BAYAR

 M. Erdem
 Öztürk

 Ömer Faruk
 Arslan

 Uğur
 Yılmaz

 Mehmet
 GÜNAY

 Barış
 DAĞIDIR

 furkan
 kaya

 Bahri
 Dinc

 No
 Name

 CEMAL
 GÜZELKAYA

 *  Makale ekleyin üst sıralarda görünün!


 Son Makaleler

 Bilişim ve Teknoloji'den Son Haberler