Üye Girişi Yapınız     resim

    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum

Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle
resim
C Programlamada For Döngüsü Ve For Döngüsü Örnekleri
resim
resim resim resim resim resim resim resim resim resim resim
 Son Eklenen Makaleler...  Kategoriler
resim

 Fonksiyon kullanılarak yapılmış bir basit hesap makinesi

Tarayıcı açılınca çıkan ekrandan istediğimiz işlemi seçebiliriz.Toplama ve çıkarma işlemini bitirip sonucu ekrana yazdırmak için 0’a, çarpma işlemini bitirip sonucu ekrana yazdırmak için 1’e basınız.. 

ORHANBAYAR   17.03.2014   22:51:50 Devamını Oku
resim

 Kullanıcı Tarafından Girilen 5 Sayının Karesini ekrana yazdırma

while döngüsü içerisinde kullanıcının 5 adet sayı girmesi sağlanacak. Kullanıcı sayıyı girer girmez sayının karesi alınarak ekrana yazdırılması sağlanmaktadır. Kodu deneyerek uygulamayı çalıştırınız.

matkap52   17.03.2014   11:05:38 Devamını Oku
resim

 klavyeden girilen sayıya kadar olan sayıların toplamı

Java script ile klavyeden girilen sayıya kadar olan sayıların toplamını bulup ekrana yazdıran programın kodlarını paylaşıyorum. Basit bir örnek ama programlama tekniklerini yeni öğrenenler için işe yarabilir diye düşünüyorum.

ORHANBAYAR   12.03.2014   19:29:13 Devamını Oku
resim

 for döngsü ile ekrana istediğimiz kadar mesaj yazdırma

Klavyeden girilen bir mesajın, yine klavyeden girilen sayı kadar ekrana yazdırlmasını amaçlayan basit bir uygulamadır. Bu uygulama yapılırken for döngsü kullanılacaktır.

ORHANBAYAR   12.03.2014   19:25:57 Devamını Oku
resim

 Javascript kodları ile basit bir hesap makinesi yapımı

Bu uygulamada klavyeden 0 saysı girilene kadar girilen sayıları toplayan, çıkaran, çarpan ve bölen program yapılmıştır. İşlem seçmek için switch-case yapısı, sayıların tekrar tekrar girlmesi için de while döngüsü kullanılmıştır. Hem switch-case, hem de while döngüsünü tekrar etmek bakımından güzel bir uygulama. İyi çalışmalar.

ORHANBAYAR   12.03.2014   17:48:24 Devamını Oku
resim

 Java Script Ternary operatörü kullanımı

Java Script’te çok kullanılmasa da işinize yarayacak bir operatör daha var. Bu operatör ternary operatörüdür. Kullanım şekli ;

(şart ifadesi) ? şart doğru ise yapılacak işlemler : şart yanlış ise yapılacak işlemler;

Bu operatör if-else kullanımına alternatif olarak kullanılacak bir operatördür. Detaya bakarak örnek uygulamayı görebilirsiniz.

admin   10.03.2014   11:11:01 Devamını Oku
resim

 Java Script if - else if - else uygulaması

Bu uygulamada, sistem saatine göre sayfaya günaydın, iyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler mesajlarından birinin yazdırılması sağlanmıştır. Aynı zamanda sistem saat-dakika ve saniye bilgilerinin nasıl alındığını da öğrenmiş olacaksınız.

admin   10.03.2014   10:46:23 Devamını Oku
resim

 Html5 ve Jquery ile sürükle bırak

Html5 ile gelen yeni parametrelerle sürüklemeyi açma, sürüklemenin başlama veya bitme, üzerine gelme vs.. gibi anları yakalayarak basit bir sürükle bırak örneğini sizlerle paylaştım. Bu uygulamda da jquery kütüphanesinden faydalandığımızı göreceksiniz. Kodları inceleyiniz.

gürcü   30.01.2014   10:44:05 Devamını Oku
resim

 Jquery ile tümünü göster uygulaması

Örneğimizde de gördüğünüz gibi 5 seçenek açık durumda. Tümünü göster(16) bağlantısına tıkladığımızda, kalan 11 seçeneğinde yavaş açılır şekilde açıldığını göreceksiniz. Kodları kopyalayıp html olarak mkaydediniz ve tarayıcıda deneyiniz.

gürcü   26.01.2014   21:54:25 Devamını Oku
resim

 jquery ile klavye yön tusları kullanılarak nesne hareketi

Bu uygulamada, Div etiketi ile oluşturulumuş bir kutu içerisine döşenmiş olan bir resmi, klavye yön tuşları ile hareket ettireceğiz. Bunun için div etiketine uygulanan style özelliklerine background-image özelliği ile resmi yerleştiriyoruz. div nesnesinin konumlanma özelliğini, position : absolute yaparak, nesnenin konumlanmasını istediğimiz koordinatlarda gerçekleştiriyoruz. Yazımızın detayında yer alan kodları html uzantısı ile kaydedip deneyiniz. Klavye yön tuşları ile nesnenin hareket ettiğini göreceksiniz. 

gürcü   19.01.2014   20:37:17 Devamını Oku
resim

 jquery ile slider uygulaması

Bu uygulama ile Jquery kütüphanesi kullanılarak yapılmış basit bir slider örneğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Web sitelerinizde başarılı bir şekilde kullanabileceğiniz bir fotoğraf görüntüleme uygulamasıdır. Uygulamayı denemek için, makale detayındaki kodları herhangi bir metin editöre ya da dreamweaver türünde bir programın html sayfasına yapıştırıp html olarak, resimleri sakladığınız klasörün içine kaydedin ve kodları resim isimlerine göre yeniden düzenleyin. Bu uygulama 500x250 boyutunda yapılmıştır isterseniz bunu değiştirebilirsiniz.

gürcü   19.01.2014   11:39:26 Devamını Oku
resim

 jQuery ile Tab UygulamasıYukarıdaki şekil, jquery kullanılarak yapılmış olan basit bir tab uygulamasıdır. Yazının detayında yer alan kodları metin editöre yapıştırıp html olarak kaydediniz. Daha sonra tarayıcıda görüntüleyiniz. Kodları görmek için başlığa tıklayınız.

gürcü   16.01.2014   03:21:05 Devamını Oku
resim

 C# konsol uygulaması ile basit sayı problemleri

Şifre girerek, klavyeden girilen 3 sayının toplamını, çarpımını, ortalamasını bulan, aynı zamanda girilen 3 sayının 52 fazlasını, 52 azını, 52 ile çarpımını bulan programı sizlerle paylaşmak istedim. Program basit bir oyun mantığıyla hazırlanmıştır. Kullanıcıya seçenkeler sunmaktadır. Özellikle C#’’ı konsol uygulaması ile öğrenmeye başlayanlar için faydalı olabilecek bir uygulama. Kodları inceleyiniz ve bilgisayarınızda deneyerek çalıştırınız.

Crowdump   05.01.2014   17:51:22 Devamını Oku
resim

 Php ile grafik işlemleri-4(Farklı formatlarda resim oluşturma)

PHP ile grafik işlemleri konumuzun başlangıcında php ile birlikte gelen GD kütüphanesinin hangi grafik türlerini desteklediğinden bahsetmiştik. Şimdiye kadar oluşturmuş olduğumuz tüm resimlerin png türünde olduğu dikkatinizi çekmiştir. Şimdi png dışında hangi grafik türlerinde resim oluşturabileceğimizi öğreneceğiz. 

Png türünde resim oluşturmak için;

header ("Content-type: image/png");
imagepng ( $resim [, string $dosyaismi [, int $kalite [, int $süzgeçler ]]] ); komutları birlikte kullanılır.Buradaki ifadeler;
$resim : Resim oluşturma işlevinde dönen resim verisi
$dosyaismi : Resmin kaydedileceği dosyanın yolu. Belirtilmez veya NULL verilirse doğrudan ham resim akımı çıktılanır.
$kalite : Sıkıştırma düzeyi: 0’dan (sıkıştırma yok), 9’a kadar.
$süzgeçler : PNG dosyasının boyutunu küçültme imkanı sağlar.
admin   03.01.2014   16:50:19 Devamını Oku
resim

 Php ile grafik işlemleri-3(Resim Üzerine Dikdörtgen Çizme)

Belirtiren resim üzerinde başlangıç ve bitiş koordinatları verilen dikdörtgeni renk ile boyayarak çizer. Resmin sol üst köşesinin koordinatları 0,0’dır.. 6 parametresi vardır. 

imagefilledrectangle($image , int $x1 , int $y1 , int $x2 , int $y2 , int $renk );

Bu parametreler:
$image: oluşturulacak resmin adını,
$x1,$y1: 1. Noktanın X ve Y konumu,
$x2,$y2 : 2. Noktanın X ve Y konumu,
$renk: Dolgu rengi. imagecolorallocate() ile oluşturulan bir renk. Dörtgenin rengini belirler.
 
Şimdi 250x250 boyutlarında kırmızı renkli resim oluşturalım. Sonrasında üzerine beyaz ve kırmızı renkte birkaç dörtgen yerleştirelim.
admin   03.01.2014   16:32:09 Devamını Oku
resim

 Php ile grafik işlemleri-2(Grafik oluşturma)

Php’de imagecreatetruecolor() komutu ile varsayılan renkte(siyah) grafik oluşturulur. Renkli grafik oluşturmak için ise imagecreate() komutu kullanılır. Grafiğe renk vermek için imagecolorallocate() komutu kullanılır. imagecreatetruecolor komutu ile renkli grafik oluşturmak için bu komutu imagefill() komutu ile birlikte kullanmamız gerekmektedir. Oluşturulan grafiklerin, sunucuyu yavaşlatmaması için bellekten atılmasını sağlamalıyız. Bu işlem içinde imagedestroy() komutunu kullanacağız. Şimdi bu komutların kullanımlarını örneklerle açıkalayalım.

admin   25.12.2013   19:20:11 Devamını Oku
resim

 Php ile grafik işlemleri-1(Grafik oluşturmak için gerekenler)

Grafik kelimesinin iki farklı anlamı vardır. Sayısal verilerin çizgilerle ifade edilmesine grafik denir. Bu tanım genelde matematiksel veya istatistiksel işlemlerin sonuçlarını görsel olarak değerlendirmek için kullanılır.

Diğer anlamı ise, bir olayı veya nesneyi göstermek için çizilen şekle grafik denir. Grafik işleme ise, bir şekil, fotoğraf veya resim üzerinde düzenleme yapmak anlamına gelir.

admin   25.12.2013   16:08:32 Devamını Oku
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10İlk « Önceki Sonraki » Son
AJAX JavaScript
ANDROID JOOMLA
ASP JQuery
ASP.Net MySql
Bilişim PASCAL
C / C++ PHP
C#.Net Python
CSS Siber Güvenlik
EXCEL SQL
Fireworks VB.Net
FLASH Windows
HTML WordPress
JAVA

 Bizi Facebook'tan Takip Edin

 Yazarlar

 Ayhan
 Sarı

 Orhan
 BAYAR

 M. Erdem
 Öztürk

 Ömer Faruk
 Arslan

 Uğur
 Yılmaz

 Mehmet
 GÜNAY

 Barış
 DAĞIDIR

 furkan
 kaya

 Bahri
 Dinc

 No
 Name

 CEMAL
 GÜZELKAYA

 *  Makale ekleyin üst sıralarda görünün!


 Son Makaleler

 Bilişim ve Teknoloji'den Son Haberler