Üye Girişi Yapınız     resim

    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum

Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle
resim
C Programlamada For Döngüsü Ve For Döngüsü Örnekleri
resim
resim resim resim resim resim resim resim resim resim resim
 Son Eklenen Makaleler...  Kategoriler
resim

 Flash as3 ile klavye tuşları ile sahne üzerinde nesne hareketi

Klavyenizin sağ, sol, yukarı ve aşağı yön tuşları ile bir nesneyi sahne(stage) üzerinde nasıl haret ettirebileceğimizi anlatan bir uygulamayı bu makalede paylaşmak istiyorum. Nesnenin ekranın soluna geldiğinde daha da sola gitmemesi ve sahnenin en sağına geldiğinde daha da sağa gitmemesi için ve aynı şekilde sahnenin üst ve alt kısımları içinde aynı durumun geçerli olmamamı için x,y konum kontolü yapılmıştır. Bu konum kontroü bilgilerine göre sahnenin genişlik ve yüksekliği karşılaştırılarak sahne dışına çıkış engellenmiştir. Kodlar ve animasyonun swf’si şu şekildedir.

admin   16.05.2013   10:37:54 Devamını Oku
resim

 Flash İle Yapılmış Labirent Oyunu

Fare ile labirent içerisindeki yolu takip ederek bitiş noktasına ulaşmayı hedefleyen bir oyun. Yol kenarlarındaki duvarlara dokunmamanız gerekiyor. Toplam 3 dokunma hakkınız var. 3 hak dolmadan bitiş noktasına ulaşırsanız Tebrikler, ulaşamazsanız oyun bitti mesajı alacaksınız. Uygulamayı yapmak için gerekli işlem basamaklarını görmek için makalenin devamını okuyunuz.

furkan452   09.05.2013   13:20:01 Devamını Oku
resim

 C# ile html link oluşturma programı

 Bu uygulamada C# İle yapılmış html link oluşturma programı anlatılmaktadır...

indirme linkihttp://ozturkbilisim.wen9.com/linkolusturucu.rar 

Öncelikle şekildeki tasarımı oluşturunuz. Daha sonra program kodlarını ilgili Events(Olaylara) yapıştırınız veya yazınız.

Muhammed Öztürk   29.04.2013   17:09:41 Devamını Oku
resim

 ASP.Net ile Vücud Kitle İndeksi Hesaplama

Text kutularına istenilen değerlerin girilip, hesaplanarak vücud kitle indeksini hesaplayan program.

aygn52   27.04.2013   18:03:29 Devamını Oku
resim

 Klavyeden girilen bir cümledeki kelime sayısını bulan console uygulaması

Klavyeden girdiğiniz cümlenin kaç kelimeden oluştuğunu hesaplatmak ve ekrana yazdırmak istiyorsanız bu uygulamayı inceleyiniz.

ORHANBAYAR   19.04.2013   16:25:41 Devamını Oku
resim

 Asp ile veritabanı işlemleri - Haberin detayına bakma.

Daha önce Access veritabanından kayıt okuma adlı bir makale yazmıştım. Bu makalede tablomuzda kayıtlı olan haberlerin başlıklarını ve tarihlerini listeletmiştim. Şimdi haberin başlığına tıklayınca haber_detay.asp sayfasında haberin detayını(başlık, tarih, resim, detay) bilgilerini gösterelim.

admin   05.04.2013   19:13:55 Devamını Oku
resim

 SQL’de Select Sorgusu-3 (WHERE ile kullanılan şart opetarötleri)

WHERE birlikte kullanabileceğimiz şart operatörlerimiz vardır. Bu operatörlerle, arasında, içinde, ile başlayan, ile biten, içinde ... olan gibi sorgular yapabiliriz. Kullanacağımız operatörler >, >=, <=, AND, OR, BETWEEN, IN, LIKE, NOR LIKE, IS NULL, IS NOT NULLoperatörleridir. Şimdi bu operatörleri açıklayalım.

admin   05.04.2013   16:08:06 Devamını Oku
resim

 SQL’de Select(Seçme) Sorgusu-2 (Sorguya Şart Ekleme)

Veritabanı tablolarından yaptığımız sorguların belli bir şarta bağlı olmasını yani sadece belli şarta/şartlara uyan kayıtların listelenmesini isteyebiliriz. Sorgularımıza şart eklemek için WHERE kelimesini kullanacağız. WHERE kelimesi FROM kelimesinden sonra yazılan tablo adlarından sonra gelir. SELECT * FROM tablo/tablolar WHERE şart ifadesi şeklinde kullanılır. Şimdi örneklerle açıklayalım.

admin   05.04.2013   14:22:55 Devamını Oku
resim

 JavaScript’te KeyDown olayı

Klavyeden basılan tuşu kontrol etmek ve basılan tuşa göre işlem yapmak isteyebiliriz. Metin kutusu nesnesinde klavyeden tuşa basılsığında olay dinleycisi(evet listener) çalışır. Bir örnek uygulama ile konuyu açıklayalım.

admin   03.04.2013   18:49:23 Devamını Oku
resim

 DropDownList elemanlarına link verme ve yeni pencerede açma

Asp.Net’in DropDownList(Açılı Liste Kutusu) kontrolünü html’deki jump menu gibi kullanmak istersek nasıl yaparız. Jump menu aslında html’deki <select>option.....</option>..............</select> etiketini ifade etmektedir. <option>’lar içerisindeki liste elemanlarının value özelliklerine text yerine link atanır. Böylece açılır liste kutusu bağlantı kutusu (jum menu) ye dönüşmüş olur. AspNet’in DropDownList kontrolünü jump menu gibi nasıl kullanacağız.

admin   03.04.2013   13:25:26 Devamını Oku
resim

 ASP.NET’ te Response ve Request Nesneleri

İnternet sayfalarının görüntülenebilmesi için kullanıcının (client) sunucudan (server) istekte bulunması gerekir. Bu istek, tarayıcıya yazılan web adresidir. Sunucu ise bu isteğe karşılık verir. Kullanıcı ve sunucu arasındaki bu iletişim HTTP Protokolü (Hyper Text Transfer Protocol) ile sağlanır. Sunucuya gönderilen istekler, HTTP Protokolü sayesinde tarayıcıya iletilir. Bu sayede çağrılan web sayfası görüntülenir.

admin   03.04.2013   10:21:01 Devamını Oku
resim

 SQL’de Select(Seçme) Sorgusu-1

Daha önceki makalelerimde Veri İşleme Dili(DML) komutlarından bahsetmiş ve ayrıntılı olarak daha sonraki makalelerde anlatacağımdan bahsetmiştim. Bu makalemde SELECT komutunun örnek bir veritabanı üzerinde kullanımını ve sorgu sonuçlarını detaylı olarak resimlerle birlikte anlatmaya çalışacağım. Bu makalede kullanılan veritabanı yönetim sistemi Access’tir.

admin   02.04.2013   12:03:01 Devamını Oku
resim

 ASP.Net’de fonksiyonel ve butonlu hesap makinesi yapma

Merhaba. Daha önceleri C# ile ya da VB ile ilgilendiyseniz bir windows uygulaması olarak mutlaka hesap makinesi yapmışsınızdır. Çünkü bu tür yazılımları öğrenmeye başlayanlar genellikle bu tür uygulamalarla başlarlar :)

Bu makalede, sizlere fonksiyonel ve windows hesap makinesinde olduğu gibi rakamları tuşlara tılayarak girilebilen bir hesap makinesinin yapımını anlatacağım. Fonksiyonel dediysek çokda fonksiyonel değil. Ama fonksiyonlarını artırabilirsiniz. Şimdi nasıl yapılacağına geçelim.

admin   28.03.2013   18:40:52 Devamını Oku
resim

 Vb.Net ile döngüler ve timer kullanımı

Bu yazıda sizlere döngülerin çalışmasını basit örneklerle gösteren bir uygulama paylaşacağım. Ayrıca Timer kullanımına ilişkin basit bir örneği de bu uygulamaya ekledim. Timer ile listbox’a her 1 saniyede bir(Timer’ın Interval özelliğini 1000 yapınız) "AYHAN" yazacaktır. Her butonun üzerinde hangi döngüye ait bir kod çalıştırdığı yazmaktadır. Uygulamaya ait form görüntüsü ve kodlar şu şekildedir.

admin   28.03.2013   10:38:09 Devamını Oku
resim

 Vb.Net ile çalışma zamanı(run time) nesne oluşturmak

Visaul studio’da windows uygulaması yaparken tasarım zamanında form üzerine toolbox nesnelerini yerleştiririz, konumlandırır ve özelliklerini properties pencresinden değiştiririz. Peki çalışma zamanında yeni bir kontrol oluşturmak, konumlandırmak ve özellik atamak istersek nasıl yaparız? İşte sorunuzun cevabı! 

admin   28.03.2013   10:21:42 Devamını Oku
resim

 Fireworks ile gif animasyonu yapma

Fireworks ile kolayca gif animasyonu oluşturabiliriz. Gif animasyonlarının mantığı şu şekildedir. Hareket eden veya şekli değişen nesnenin her durumu için yeni bir kare ekliyoruz ve yeni karede şeklin bir sonraki halini oluşturuyoruz. Bu yeni oluşturmak için ya bir önceki karedeki şekli kopyalayıp üzerinde değişiklik yapıyoruz ya da yeniden başka bir şekil çiziyoruz.

admin   28.03.2013   09:51:46 Devamını Oku
resim

 JavaScript’te Mouse Olayları

Java Script’te mouse olayları; onMouseOver, onMouseOut, onMouseMove, onMouseDown, onMouseUp olayları olmak üzere çeşitlendirilir. Bu olaylar ne zaman tetiklenir ondan bahsedelim.

onMouseOver : Fare nesne üzerine geldiğinde gerçekleşir.
onMouseOut : Fare nesne üzerinden ayrıldığında gerçekleşir.
onMouseMove : Fare nesne üzerinde gezinirken gerçekleşir. Bu olay Over olayından sonra çalışır.
onMouseDown : Nesne üzerinde farenin tuşuna basıldığı anda çalışır.
onMouseUp : Basılan tuş bırakıldığında çalışır.

admin   27.03.2013   21:09:41 Devamını Oku
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10İlk « Önceki Sonraki » Son
AJAX JavaScript
ANDROID JOOMLA
ASP JQuery
ASP.Net MySql
Bilişim PASCAL
C / C++ PHP
C#.Net Python
CSS Siber Güvenlik
EXCEL SQL
Fireworks VB.Net
FLASH Windows
HTML WordPress
JAVA

 Bizi Facebook'tan Takip Edin

 Yazarlar

 Ayhan
 Sarı

 Orhan
 BAYAR

 M. Erdem
 Öztürk

 Ömer Faruk
 Arslan

 Uğur
 Yılmaz

 Mehmet
 GÜNAY

 Barış
 DAĞIDIR

 furkan
 kaya

 Bahri
 Dinc

 No
 Name

 CEMAL
 GÜZELKAYA

 *  Makale ekleyin üst sıralarda görünün!


 Son Makaleler

 Bilişim ve Teknoloji'den Son Haberler