Üye Girişi Yapınız     resim

    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum

Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle
resim
C Programlamada For Döngüsü Ve For Döngüsü Örnekleri
resim
resim resim resim resim resim resim resim resim resim resim
 Son Eklenen Makaleler...  Kategoriler
resim

 ASP.Net’de C# dilinde basit hesap makinesi yapma

Bu kadar basit bir makaleyi neden eklediğimi düşünebilirsiniz. Evet gerçekten basit. Bu makaleyi eklememdeki amaç meslek liselerinin bilişim teknolojileri alanını web programcılığı dalında okuyan öğrencilere kaynak olmasıdır. Makalemde 4 işlem gerçekleştirebileceğimiz basit bir hesap makinesi tasarladım. Tasarımda 2 textBox, 4 buton ve sonuç için 1 adet label ekledim.

Eklediğiniz nesnelerin kimlik adlarını(ID özelliklerini), properties penceresinden aşağıdaki gibi değiştiriniz.

admin   27.03.2013   11:43:13 Devamını Oku
resim

 Veri İşleme Dili(Data ManipulationLanguage - DML)

Bu komutlar, veri tanımlama ve veri kontrol dili komutlarında olduğu gibi veritabanı bileşlenleri oluşturma / değişiklik yapma veya kullanıcı yetkilerini belirleme gibi işlemleri yerine getirmez. Doğrudan veritabanı tablolarında saklı bulunan veriler üzerinde güncelleme yapmak, veri silmek, veri seçmek ve yeni veriler kaydetmek için kullanılan komutlardır. Bu komutlar; SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE  olmak üzere 4 çeşittir.

admin   27.03.2013   10:58:21 Devamını Oku
resim

 Veri Kontrol Dili(Data Control Language - DCL)

MS SQL - SQL Server Dili - Transact SQL kategorisi için yazılmış bir makaledir.

DCL, bir veritabanı ile ilişkili kullanıcıları ve rollerin izinlerini değiştirmek için yani verilere erişim yetkilerini düzenlemek amacıyla kullanılır.

Üç temel komutu vardır:

Grant: Belirtilen kişiye ya da gruba veri kullanma ve komut çalıştırma izni verir.

Deny: İşlem yapmak için verilen izinleri kısıtlar ya da kaldırır.

Revoke: Verilen tüm izinleri iptal eder.

admin   26.03.2013   16:48:25 Devamını Oku
resim

 Android akıllı telefonu kablosuz modem yaparak bilgisayardan internete girme

Android işletim sistemli bir akıllı telefona sahipseniz ve kullandığınız GSM operatörü tarifenizde 3G paketine sahipseniz, kotanızı cep telefonu yerine bilgisayardan kullanarak harcayabilirsiniz. Böylece bilgisayar kullanma imkanına sahip olduğunuz yerde internetin keyfini daha iyi çıkarabilirsiniz. Bu iş için yapılması gereken işlemler şu şekildedir...

admin   24.03.2013   23:29:39 Devamını Oku
resim

 C# ile Access üzerinde SQL Create-Alter-Drop Uygulaması

Bu makalede sizlere SQL’in DDL(Data Definiton Language) komutları olan Create, Alter, Drop komutlarının açıklamalarından değil, bu komutları, bir C# windows uygulaması üzerinden çalışmasını anlatacağım. Bu C# uygulamasını daha sonraki SQL makalelerinde de geniş şekilde kullanacağız. Öncelikle yapacağınız ön çalışmadan bahsedeyim.

Visual Studio programı ile yeni bir windows application tanımlayın ve tanımlama sırasında dil olarak C# seçin. Form nesnesi üzerine(Sol üst köşeye) bir adet Shape nesnesi yerleştirin ve FillColor özelliğini Solid yapın. Bu nesneyi niçin kullanacağız? Bu nesneyi, eğer yazdığımız kod doğru ise yeşil renkle, yanlışşa(hata oluşması durumu) Kırmızı renkle dolduracağız.

Bir önceki SQL makalemde, DDL komutlarının neler olduğunu ve kullanım şekillerini açıklamıştım. Makaleyi görmek için tıklayınız. 

admin   21.03.2013   14:11:21 Devamını Oku
resim

 Veri Tanımlama Dili(Data Definition Language - DDL)

Veritabanında nesneler oluşturmak için gerekli olan ifadeleri sağlamaktadır. Bu ifadeler; veritabanı veya tablo gibi bir nesnelenin oluşturulması(Create), veritabanı veya tablo üzerinde değişiklik yapılması(Alter) veya yok edilmesi(Drop) için kullanılır. Üzerinde işlem yapılan nesnenin ne gibi özellikleri ve alanları olacağı bu ifadeler içerisinde belirlenir.

admin   19.03.2013   09:41:36 Devamını Oku
resim

 SQL nedir, SQL ifade tipleri nelerdir?

SQL(Structured Query Language) : Kelime anlamı olarak, yapılandırılmış sorgu dili anlamına gelmektedir. Veri tabanı ile bilgi alış verişi yapılmasını sağlayan bir dildir. Ancak SQL yalnız başına bir dil olarak algılanmamalıdır. Çünkü SQL, programlama dillerinin içine gömülen kodlar sayesinde çalışır. Kullanıldığı işletim sisteminin API (Application Programming Interface) fonksiyonlarını çalıştırır, ancak programcının bundan haberi olmaz.

admin   19.03.2013   08:09:00 Devamını Oku
resim

 Asp ile veritabanı işlemleri - Access veritabanına kayıt ekleme(Resimli kayıt ekleme)

Merhaba arkadaşlar. ASP ile veritabanı işlemleri yazı dizimin birincisi olan access veritabanından kayıt okuma işlemini daha önce anlatmıştım. Bu yazımda sizlere yazı dizisinin ikincisi olan veritabanına kayıt ekleme işlemini anlatacağım. Sadece text kaydetmekle kalmayacağız eklediğmiz kayıtla ilişkili resim dosyasının sunucuya yüklenmesi ve veritabanına kaydedilmesi işlemini de anlatacağım.

admin   17.03.2013   19:41:19 Devamını Oku
resim

 JavaScript ile klavye tuşlarını işleme

Kullanıcıların klavyeden hangi tuşa ya da tuşlara bastığını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda kendiniz kod yazarak yapabileceğiniz gibi, yazılmış bir js dosyasını kodlarınıza dahil ederek kullanabilirsiniz. Böyle bir uygulamayı sizlerle paylaşmak istedim. Bu çalışmamızda, OpenJS tarafından hazırlanmış bir script dosyasını kullanarak klavye tuş kontrolünü kolayca gerçekleştireceğiz.

admin   15.03.2013   18:33:47 Devamını Oku
resim

 Asp.Net Json.Net İle Google Url Shortener Api Kullanımı

Asp.Net projelerinizde Json.NET kullanarak Google Url Shortener Api’yı ile linklerinizi kısaltabilir, kısalttığınız linklerin ayrıntılı istatistiklerini alabilirsiniz. Google Url Shortener servisini kullanabilmeniz için öncelikle code.google.com bağlantısından servisi aktif hale getirmeniz ve Api Kodu almanız gerekmektedir. Bu servis ile günde 1.000.000 adet sorgulama ( kısaltma, istatistik alma ) işlemi yapabilirsiniz.

admin   15.03.2013   17:08:15 Devamını Oku
resim

 C# ta iki sayıyı bölme ve sıfıra bölme kontrollü console uygulaması

Bu makakale, klavyeden girilen iki sayıyı bölen ve sonucu ekrana yazan ayrıca program içinde paydada bulunan sayının sıfır olması durumunu kontrol eden bir console uygulamasını sizinle paylaşmak istiyorum. Payda eğer sıfır ise "sıfıra bölme hatası" şeklinde mesajla kullanıcıya bilgilendirilecektir. 10.sınıf programlama temelleri dersi okuyan öğrencilerin işine yarayacak bir uygulama. Kolay gelsin.

ORHANBAYAR   14.03.2013   15:08:39 Devamını Oku
resim

 Css İle bazı form nesnelerini biçimlendirme

Bu yazıda, html form elemanlarından bazılarının CSS ile biçimlendirilmesini içeren bir uygulama paylaşacağım. Şekilde de görüldüğü gibi bit text, bir buton ve bir select nesnesinin biçimsel özelliklerinin değiştirlmesi yapılmaktadır.

Muhammed Öztürk   14.03.2013   11:40:40 Devamını Oku
resim

 Bir yazıya iki link atama

Bir yazıya, birisi yeni pencerede, biriside içinde bululan saydada olmak üzere bağlantı atayabiliriz. Linklerin birisini window.open() ile diğerini document.location.href ile gerçekleştirdim..

admin   13.03.2013   20:46:37 Devamını Oku
resim

 PHP’de basit bir yaş hesaplama programı...

 Bu makalede forma girilen bilgiler POST metodu ile okunmakta ve php kodları yaş hesaplanmaktadır. Çok basit bir uygulama ama yine de faydalanacak kişiler olabilir.

Muhammed Öztürk   13.03.2013   12:47:44 Devamını Oku
resim

 Javascript ile şifre kontrolü

 Bu örnekte Şifreyi Doğru Girdiğimizde Giriş Başarılı , yanlış Girildiğinde ise 5 şifre giriş deneme hakkı verip doğru girildiğinde giriş başarılı uyarısı veren bir program anlatılmaktadır... Kodları görmek için makalenin devamını okuyunuz.

Muhammed Öztürk   13.03.2013   12:33:24 Devamını Oku
resim

 PHP’de Text Kutularına Girilen Yazıyı Renkli Yazdırma...

Programımızın çalışmış şeklinin ekran görüntüsü verilmiltir. Aşağıdaki kodları uygun yerlere yazarak sizde deneyiniz. 

Muhammed Öztürk   13.03.2013   10:53:17 Devamını Oku
resim

 Javascript Sort() ve Reverse() komutlarının kullanımı

Sort() komutu dizi elemanlarını sıralamak için kullanılır... Komut kullanıldığında a dan z ye veya sayılarda küçükten büyüğe sıralar. Reverse() ise dizi elemanlarını ters çevirir. Kodları <body> içine yerleştirip deneyiniz... 

Muhammed Öztürk   13.03.2013   09:38:27 Devamını Oku
2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11İlk « Önceki Sonraki » Son
AJAX JavaScript
ANDROID JOOMLA
ASP JQuery
ASP.Net MySql
Bilişim PASCAL
C / C++ PHP
C#.Net Python
CSS Siber Güvenlik
EXCEL SQL
Fireworks VB.Net
FLASH Windows
HTML WordPress
JAVA

 Bizi Facebook'tan Takip Edin

 Yazarlar

 Ayhan
 Sarı

 Orhan
 BAYAR

 M. Erdem
 Öztürk

 Ömer Faruk
 Arslan

 Uğur
 Yılmaz

 Mehmet
 GÜNAY

 Barış
 DAĞIDIR

 furkan
 kaya

 Bahri
 Dinc

 No
 Name

 CEMAL
 GÜZELKAYA

 *  Makale ekleyin üst sıralarda görünün!


 Son Makaleler

 Bilişim ve Teknoloji'den Son Haberler