Üye Girişi Yapınız     resim

    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum

Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle
resim
C Programlamada For Döngüsü Ve For Döngüsü Örnekleri
resim
resim resim resim resim resim resim resim resim resim resim
 Son Eklenen Makaleler...  Kategoriler
resim

 Asp’de persists.upload bileşeni ile dosya yükleme

Öncelikle bilgisayarınıza persits.upload bileşenini kurmanız gerekiyor.. Bu işlemi www.aspupload.com/download linkinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu bileşeni indirdikten sonra setup ediniz.. Daha sonra yükkelem işlemi için form içeren bir html sayfası oluşturacağız..

admin   22.02.2013   15:23:50 Devamını Oku
resim

 Bir sayının karesini bulma

Bu program ile text kutusuna girilen sayının karesinin kaç olduğu bir fonksiyon içerisinde hesaplatılacak ve ekrana yazdırılacaktır. Butonun onclick olayında(javascript olayı), fonksiyon çağrılmakta ve çağırılırken form içerisinde yer alan text name’li text kutusuna girilene değer, fonksiyona parametre olarak gönderilmektedir.

gürcü   21.02.2013   20:09:30 Devamını Oku
resim

 javascript ile bir metnin karakterlerini kontrol

Bu örneğimizde ilk olarak textbox ve buton ekledik. Butona tıklayınca textbox a girilen metnin karakterlerini, teker teker alt alta ekrana yazdırdım. Kodları inceleyiniz.

gürcü   20.02.2013   12:47:36 Devamını Oku
resim

 Asp’de FSO(FileSystemObject) ile sunucu dosya işlemleri

Persits bileşenlerini kullanmadan, sunucu üzerinde bazı dosya işlemlerini FSO ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler, dosya ve klasör oluşturma, silme, listeleme, dosya içine kayıt ekleme gibi işlemlerdir. Şimdi neler yapılabildiğini detaylı görelim.

admin   19.02.2013   19:43:42 Devamını Oku
resim

 ASP ile Form İşlemleri(post, get)

Üyelik, anket, yorum vb. formlardaki verileri sunucuya asp ile nasıl gönderebiliriz. Eğer, HTML formlarında yöntem (method) olarak GET belirtilmişse, asp ile fordan gelen verileri almak için  Request.QueryString POST belirtilmişse Request.Form kullanılır. Şimdi detaylı olarak inceleyelim.

admin   19.02.2013   14:29:31 Devamını Oku
resim

 Asp ile dosya yükleme(File Upload) işlemi

ASP.Net ile çok kolay bir şekilde gerçekleştireceğiniz bu işlemi klasik ASP ile gerçekleştirmek için öncesinde bir takım işlmeler gerçekleştirmeniz gerekiyor. ASP’de resim veya herhangi bir dosya uploadı için sunucumuzda veya local’de belli başlı bileşenlerin olması gerek. Bu bileşenlere birlikte bakalım.

admin   18.02.2013   17:41:48 Devamını Oku
resim

 Asp ile veritabanı işlemleri - Access veritabanından kayıt okuma

Asp ile veritabanı işlemlerinin ilki olan vt bağlantısı ve kayıt okuma işlemini bir örnekle bu dersimde anlatmaya çalışacağım. ASP işlemleri için bilgisayarınızda IIS’in eksiksiz kurulu olmasına özen gösteriniz. Bu örnekte resimde de görüldüğü gibi haber tablosundaki haberbaslik ve habertarih alanlarını okuyarak ekrana yazdırıyoruz. Aynı zamanda haber başlıklarını <a> etiketi içerisine alarak bağlantı haline getiriyoruz. Böylece haberin detayını okumak için ilk adımı atmış oluyoruz. Haberin detayını okuma ve ekranda gösterme işlemlerini ilerleyen derslerimizde anlatmaya çalışacağım.

admin   15.02.2013   14:27:23 Devamını Oku
resim

 Linq to Sql & Nesne Yönelimli Programlama

LINQ, program ve veri arasındaki ilişkiyi başka bir boyuta taşıyan devrimsel bir programlama metodolojisidir. LINQ, bir programalama arayüzü sunar. C# diline getirdiği eklentilerle SQL benzeri tek bir söz dizimi ile farklı tiplerdeki verilerin sorgulanmasını sağlar. C# ile sorgu yazmak, tip güvenli çalışma, ifadelerin otomatik olarak tamamlanması ve IntelliSense gibi özelliklerle geliştiricinin üretkenliğini artırmayı sağlar.

admin   13.02.2013   10:29:09 Devamını Oku
resim

 ADO.NET - Veriye Erişim Teknolojileri & SQL Server .Net Veri Sağlayıcısı

Microsoft Türkiye - Açık Akademi tarafından hazırlanmış olan bu pdf dökümanını sizinle paylaşmak istedim. Konuyu güzel açıklamış. Veritabanı ve bağlantı kavramlarını teknik bakımdan iyi anlamak için incelemekte fayda var..

admin   13.02.2013   10:24:04 Devamını Oku
resim

 Php’de karar yapıları-1(if-else, if-elseif-else)

Bu makalede, php’de if-elseif-else karar yapısının kullanımını alatmaya çalışacağaım. Programın çalışması esnasında birkaç farklı alternatif durum arasından seçim yapmamız, bazı komutları birden fazla tekrarlatmamız, mantıksal kararlar vermemiz ya da istenmeyen hataları önlemek amacıyla programımıza müdahale etmemiz gerekebilir. Bu gibi durumları kontrol altına almak amacıyla kontrol yapılarını ve döngüleri kullanıyoruz. Şarta bağlı olarak işlem yapmak için if ve switch ifadelerini, döngüler için ise for ve while ifadelerini kullanıyoruz. Şimdi bunları sırayla ve örneklerle inceleyelim.

admin   12.02.2013   20:19:26 Devamını Oku
resim

 Php’de Operatörler

Operatörler, program içerisinde aritmetiksel işlemler, mantıksal işlemler ve metin işlemeri gibi bir çok alanda işlem yapılabilmesini sağlayan sembollerdir. Php, operatörler bakımından zengin bir dildir. Php’deki operatörleri aşağıdaki şekilde sınıflandırabiliriz.

admin   10.02.2013   12:56:31 Devamını Oku
resim

 Php’de veri türleri

PHP’de değişkenler bizim için programın akış sırasına göre veri taşır. Bütün programlama dillerinde veri türleri sınıflandırılmıştır. Bir değişkene atanan bir verinin türü önemlidir. Yine bütün programlama dillerinde olduğu gibi PHP, tuttuğu veri türüne göre bilgisayarın belleğinde bunlara yer açar ve orada kullanılmak üzere hazır tutar.

admin   09.02.2013   13:27:21 Devamını Oku
resim

 Ajax ile sayfanın bir bölümünün yenilenmesi(UpdatePanel kullanımı)

Bir web sayfasında bir butona tıklayınca sayfanın tümünün yenilendiğini görürsünüz. Sayfanın tümünün yenilenmesi yerine sadece bir bölümünün yenilenmesini(Lokal yenileme) nasıl sağlarız. Bu işlemi ajax bileşenlerini kullanarak gerçekleştirebiliriz. Lokal yenileme işlemini gerçekleştirmek için Ajax’ın Update Panel kontrolünü kullanacağız.

admin   07.02.2013   20:17:38 Devamını Oku
resim

 Php’de Sabitler ve Kullanımı

Her programlama dilinde olduğu gibi php’de de sabitler tanımlanabilir. Sabit tanımlanması, değişken tanımlamadan farklıdır. $ işareti kullanılmaz. Sabitler içeriği değişmeyen bilgiler için kullanılır. Örneğin pi sayısını sabit olarak tanımlayabiliriz. Sabitler tanımlanırken define komutu kullanılır.

admin   07.02.2013   18:29:32 Devamını Oku
resim

 Windows üzerinde Android uygulamaları çalıştırmak

Bu makalede sizlere android uygulamalarını(android applications) windows üzerinde çalıştırabileceğiniz BlueStacks programından bahsedecğim. Programın performansı fena değil.

admin   04.02.2013   12:27:28 Devamını Oku
resim

 Php’de değişkenler ve tanımlama kuralları

Değişkenler, program içerisinde sayısal veya string(metin) değerleri geçici olarak saklamak amacıyla kullanılan nesnelerdir. Bu değişkenlerdeki değerleri ,stediğimiz zaman program içerisinde çağırarak kullanabiliriz. PHP’de de değişkenler olmazsa olmazlardır.

admin   02.02.2013   19:25:30 Devamını Oku
resim

 Web tarayıcılarda JavaScript Etkinleştirmek veya Kapatmak

Bu yazı, Internet ExlorerMozilla FirefoxOperaSafari ve Google Chrome tarayıcılarında sürümlerinden bağımsız olarak JavaScript desteğinin etkinleştirilmesini veya kapatılmasının nasıl yapılacağını açıklamaktadır.

admin   31.01.2013   20:01:17 Devamını Oku
4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13İlk « Önceki Sonraki » Son
AJAX JavaScript
ANDROID JOOMLA
ASP JQuery
ASP.Net MySql
Bilişim PASCAL
C / C++ PHP
C#.Net Python
CSS Siber Güvenlik
EXCEL SQL
Fireworks VB.Net
FLASH Windows
HTML WordPress
JAVA

 Bizi Facebook'tan Takip Edin

 Yazarlar

 Ayhan
 Sarı

 Orhan
 BAYAR

 M. Erdem
 Öztürk

 Ömer Faruk
 Arslan

 Uğur
 Yılmaz

 Mehmet
 GÜNAY

 Barış
 DAĞIDIR

 furkan
 kaya

 Bahri
 Dinc

 No
 Name

 CEMAL
 GÜZELKAYA

 *  Makale ekleyin üst sıralarda görünün!


 Son Makaleler

 Bilişim ve Teknoloji'den Son Haberler