Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Teknoloji ve Bİlişim Devlerinin İsimleri Nasıl Bulundu?      23.09.2010    Yazar : admin

  Teknoloji ve bilişim dünyasında oldukça popüler olan tanınmış markalarının isimlerinin nasıl bulunduğunu hiç merak ettinizmi? İşte size cevapları… İnsan hayatının vazgeçilmezlerinden biri haline dönüşen Teknoloji ve bilişim dünyasının büyük markalar ‘ının isimlerinin nasıl bulunduğuna bakalım:


Go Daddy
İlk adı Jomax olan bu sitenin kurucusunun işe giderken hergün geçtiği sokağın adıymış. Ama bu isimle piyasada fazla tutunamayacağını anlayınca ekip olarak tekrar oturup yeni bir isim ararlar ve Go Daddy adı ortaya çıkar.
Apple
Apple’ın cin fikirli kurucusu Steve Jobs’un her zaman yakınında bulunan Steve Wozniak’a göre Apple ismi Gates’in gönüllü çalıştığı hayvan çiftliği ‘nde aklına gelmiş. Wozniak, Apple Records isminin de müzikle haşır neşir olan Jobs’u etkilemiş olabileceğini belirtiyor.

Google
larry Page ve Sergey Brin bu işe başlarken verdikleri ilk isim BackRub olumuş. Sırt masajı anlamını taşıyan BackRub adından pek ümitli olmayan ikili 100 sıfır taşıyan Googol sayısını düşünerek bu isimde karar kılıyorlar. Ayrıca bu isimdeki arama konusuna yapılan ince gönderme dikkat çekiyor. Google’a dönüşmesini ise Googol kelimesinin yanlış söylenmesinden ya da alan adının alınmış olmasından dolayı seçtikleri düşünülüyor.

ASUS
Yunan mitolojisi ‘nde geçen kanatlı at olan Pegasus’tan esinlenerek ASUS adını verdikleri biliniyor.

Yahoo!
İşe  başlarken “Jerry and David’s Guide to the World Wide Web” adını kullanan Yahoo kurucuları bir süre sonra daha iyi bir isim arayışına girerek sözlüklere bakmaya başlıyorlar ve karşılarına çıkan ‘kaba, sofistike olmayan’  tabirini ve  kelimenin telaffuzuna hayran kalan kurucular bu adı seçtiler.


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...