Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Alan adları com, net, org’un dışına çıkarıldı      20.06.2011    Yazar : admin

  İnternette yeni alan adları tahsis edilmesi ve özel şirketlerin alan adı uzantılarında kendi isimlerini kullanabilmelerinin önü açıldı. Com, net ve org gibi uzantılar kullanılmayacak. ICANN, Singapur’da düzenlenen toplantısında, bir çok değerli alan adlarının (generic Top-Level Domains - gTLDs) com, net. org gibi uzantılara hapis olduğu ve bunun gelişen internet dünyası için engel teşkil ettiği düşüncesiyle bu kararı aldı.


Alan adını kişinin hayal dünyasına bırakacak karar için  başvurular  12 Ocak 2012 ile 12 Nisan 2012 tarihleri arasında yapılacak. ICANN, önümüzdeki yıl içerisinde söz  konusu  alan adlarının alınmasına imkan tanıyacak.

İNTERNET KURULU BAŞKANI

İnternet  Kurulu Başkanı Serhat Özeren konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, ’’Karar uygulamaya geçtiğinde isteyen istediği uzantılı alan adını alabilecek. Örneğin istersem www.serhat.ozeren benim  internet  adresim olabilecek’’ dedi.

Serhat Özeren, ICANN’ın kar gütmeyen bir kuruluş olduğunu anımsatarak yine de bu işin maliyeti üzerinde  dikkatli  çalışılması ve yüksek fiyat istenmemesi gerektiğini kaydetti.

Özeren, ICANN’ın merkezinin ABD olduğunu ancak alacağı kararlarda uluslararası bir duruş sergilemesini gerektiğini belirterek,  özellikle  gelişmekte olan ülkelerin  internet  dünyasından daha çok faydalanabilmesine imkan sağlanmasının önemine işaret etti.

’’.COM’’ YERİNE ARTIK FİRMA İSMİ KULLANILABİLECEK

İnternette  alan adlarının belirlenmesinden sorumlu teşkilatın  yeni  alan adları tahsis etmesi ve  özel  şirketlerin alan adı uzantılarında kendi isimlerini kullanabilmeleri,  internet  dünyasında son yıllardaki en önemli gelişmelerden biri olarak görülüyor.

Uzmanlar, Uluslararası  İnternet  Tahsisli Sayılar ve İsimler  Kurumu ’nun ( Internet Corporation for Assigned Names and Numbers-ICANN), Singapur’da yaptığı toplantıda, alan adları uzantıları için şirket isimleri kullanılmasına onay verdiğini belirterek, ".com", ".org" veya ".net" ile bitmesi yerine  internet  adreslerinin bir şirket ismiyle sonlanabileceğini kaydettiler.

Merkezi California’da bulunan ve internet hizmetlerinde uzman bir kuruluş olan Melbourne IT Digital Brand Services’in direktörü Theo Hnarakis, ’’Bu karar, 26 yıl önce dotcom’ın (.com) yaratılmasından bu yana alan adlarıyla ilgili en büyük değişiklik’’ diyerek, bundan en çok yararlanacak şirketlerin açık bir ’’marketing’’ ve isimlerini rekabetçi bir şekilde kullanmalarını sağlayacak müşteri odaklı bir strateji benimseyecek olan büyük markalar olacağını kaydetti.

Şimdi büyük markaların bu alan adlarını kullanmak için gönüllü olarak ortaya çıkmaları gerektiğini, ancak bu sürecin .com adresininki gibi basit olmayacağı uyarısında bulunan Hnarakis, ’’Bu yatırım gerektiren karmaşık bir bir süreç’’ diye konuştu.

Uzmanlar, Apple, Toyota veya BMW gibi küresel büyük firmaların, dünyanın değişik bölgelerindeki markaları belirtmek için bundan böyle kendi alan adlarıyla kuracakları web sitelerinin öncüsü olabileceğini belirtiyorlar.(Kaynak : www.haber7.com)


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...