Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

İnternette Bunu Sakın Yapmayın!      08.11.2011    Yazar : admin

  Güvenliğinden emin olunmayan ortak alanlardan veya yabancı kişilere ait bilgisayarlardan internet bankacılığı işlemleri yapılmaması gerektiği bildirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü uzmanları, kamuya açık internet erişimlerinde, önceki kullanımlarda casus bir yazılım yüklenmediğinden emin olduktan sonra bankacılık işlemi yapılması gerektiğine dikkat çekti.


 Güvenli alışveriş siteleriyle ilgili iki önemli husus olduğunu belirten uzmanlar, alışveriş yapılan web sitesinin veri iletişimi açısından güvenilir olup olmadığını anlamanın yollarından birisinin, kredi kartı ile ilgili bilgilerin girileceği sayfanın, internet adresinin başlangıcında bulunan "http://" ibaresinin "https://"ye dönüşmüş olması olduğunu vurguladı.

Uzmanlar, "İnternet adresinin başlangıcının bu şekilde değişmiş olması, ilgili firmanın sanal mağazasının bulunduğu sitenin bir güvenlik protokolünü kullandığının açık bir göstergesidir. Güvenlik protokolleri kullanımda iken bağlanan kişi ve bağlanılan site arasında değiş tokuş edilen veriler şifrelenir. Bu işaretler görüldüğünde işlemin güvenli olma ihtimali artmış demektir."

Alışveriş veya online bankacılık yapılacak bir site açıldığında, internet tarayıcısının (İnternet Explorer, Mozilla ve Netscape gibi) alt kısmında bir kilit işareti görüldüğünü ifade eden uzmanlar, "İnternet tarayıcınızın sağ alt tarafında bulunan kilit ikonu kilitlenmiş olan ve aynı zamanda anahtar ikonunun kırık olmadığı sayfalar, bu ikonların bulunmadığı sitelere kıyasla daha güvenli alışveriş yapabilecek sayfalardır. Bu ikonlar tarayıcı sürümlerine göre ve güvenlik sertifikasının alınmış olduğu sertifikasyon kurumuna göre değişiklik gösterebilmektedir" uyarısında bulundu.
Cihan Haber Ajansı


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...