Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Mikroişlemci 40 Yaşında.      06.12.2011    Yazar : admin

  Bugün kullandığımız irili ufaklı tüm elektronik cihazların kalbi olan mikroişlemciler 40 yaşına bastı. Dünyanın ilk ticari mikroişlemcisi olan Intel 4004, 15 Kasım 1971’de piyasaya sürülmüştü.


 

 

LOS ANGELES - Los Angeles’ta düzenlenen Intel Capital Global Summit 2011 toplantıları, Intel’in dijital devrim yaratan ilk ticari mikroişlemcisinin doğum günü kutlamasına da sahne oldu.

Intel CEO’su Paul Otellini, firmanın küresel yatırım stratejilerini özetlediği konuşmasından önce Intel 4004 modeli işlemcinin 40 yılı geride bıraktığını duyurdu.

 

40 yıl önce bir Japon firmasının ‘gelişmiş bir hesap makinesi’ne benzeyen cihazı için üretilen Intel 4004’de 2 bin 600 transistör bulunuyordu. Bugün bu sayı 560 bin civarında.

Firma Intel 4004’ün dünyada dijital devrimi başlatan adım olduğunu söylüyor ki haksız sayılmaz.

 

Zira mikroişlemciler artık günlük yaşamın her anında kullandığımız bilgisayar, sunucu, cep telefonu, otomobil, fotoğraf ve video kamerası ve hatta buzdolabı, çamaşı makinesi gibi yüzlerce elektrikli ve elektronik cihazın kalbi durumunda. Toplumların hızlı dönüşümüne yardım eden Dijital Devrim’e doğrudan katkısı da unutulmamalı.

 

 


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...