Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Dosyaları Kaybetmeden NTFS’e Dönüşüm      29.12.2011    Yazar : admin

  Bilgisayar kurulumu esnasında disklerin dosya sistemini yanlışlıkla FAT ya da FAT32 olarak ayarladıysanız sonradan diske format atmadan, yani diskte mevcut dosyaları kaybetmeden dosya sistemini Windows ile birlikte gelen Convert.exe adlı programla NTFS’e dönüştürebilirsiniz.


 

Her ne kadar bu yol var olan dosyalarınızı silmeyecek te olsa her ihtimale karşı diskinizi ya da diskteki çok önemli gördüğünüz dosyalarınızı yedeklemenizi tavsiye ederim.

Bunun   İçin :

  • Başlat‘a tıklayın
  • Çalıştır…‘a tıklayın
  • Açılan pencerede cmd yazarak komut satırına çalıştırın.
  • Komut satırına help convert yazıp ENTER’a basarak program hakkında bilgi alabilirsiniz.

Diski FAT ya da FAT32′den NTFS’e çevirmek için komut satırına convert D: /fs:ntfs yazıp ENTER tuşuna basın. Buradaki D: dosya sistemini çevirmek istediğiniz diskin harfini gösteriyor. Ayrıca harfin yanındaki iki nokta üst üste işaretini unutmamanız lazım.

Önemli Uyarı: Bu yolla herhangi bir diski ya da bölümlendirmeyi NTFS’e dönüştürdüğünüz taktirde bu diski ya da bölümü FAT ya da FAT32′ye geri çevirme sansınız yok. Bunu yapabilmek için diski ya da bölümü yeniden formatlamanız gerekiyor ki bu da diskte mevcut bütün verinin kaybı anlamına geliyor. (Kaynak : http://www.siberhoca.com)


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...