Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Internet Explorer 9 ’da Neler Değişti      01.01.2012    Yazar : admin

  Windows Internet Explorer 9 akıcı bir görünüme ve web’e gözatma deneyimizi hızlandıran birçok yeni özelliğe sahiptir. Aşağıda, IE9’un hem video ile hem de resimlerle tanıtımını göreceksiniz. Faydalı olması dileklerimle...(Ayhan SARI)


Internet Explorer 9’da nelerin değiştiğini öğrenmek için bu videoyu izleyin (2:25)
 

http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows7/Getting-started-with-Internet-Explorer-9

Yeni tarayıcı denetimlerini kullanma

Internet Explorer 9’u açtığınızda ilk fark edeceğiniz şey basitleştirilmiş tasarımıdır. Yazdır ve Yakınlaştır gibi çoğu komut çubuğu işlevini Araçlar düğmesini Araçlar düğmesinin resmi tıklattığınızda bulabilirsiniz ve Sık Kullanılanlar düğmesini Sık Kullanılanlar düğmesinin resmi tıklattığınızda sık kullanılanlarınız ve akışlarınız Sık Kullanılanlar Merkezi’nde görünür.
Sık Kullanılanlar Merkezi’nin resmiSık Kullanılanlar Merkezi
Sekmeler otomatik olarak Adres çubuğunun sağında görünür, ancak önceki Internet Explorer sürümlerinde olduğu gibi Adres çubuğunun altında görünecek şekilde bunları taşıyabilirsiniz. Araçlar düğmesini Araçlar düğmesinin resmi sağ tıklatıp ardından menüden seçerek Sık Kullanılanlar, Komut, Durum ve Menü gibi çubukların sürekli görünmesini sağlayabilirsiniz.

Temel deneyimler hakkında daha fazla bilgi için bkz.

 

Siteleri görev çubuğuna sabitleme

Düzenli olarak ziyaret ettiğiniz web sitelerine erişmek için bunları Windows 7 masaüstünüzdeki görev çubuğuna sabitleyebilirsiniz.

Sabitlenmiş bir sitenin resmiSabitlenmiş site

Bir siteyi sabitlemek kolaydır: sekmesini görev çubuğuna sürükleyin yeter, siz kaldırıncaya kadar web sitesinin simgesi orada kalır. Daha sonra simgeyi tıklattığınızda web sitesi Internet Explorer’da açılır.

Sabitlenmiş bir siteyi açtığınızda web sitesinin simgesi tarayıcının en üstünde görünür, böylece sabitlediğiniz web sayfasına kolayca erişebilirsiniz. Geri ve İleri düğmeleri simgenin rengine uyacak şekilde renk değiştirir.

Sabitlenmiş siteleri ekleme ve kaldırma hakkında daha fazla bilgi için bkz. Bir web sitesini görev çubuğunuza sabitleme.

 

Adres çubuğunda arama yapma

Şimdi doğrudan Adres çubuğundan arama yapabilirsiniz. Bir web sitesinin adresini girerseniz doğrudan web sitesine gidersiniz. Bir arama terimi veya eksik bir adres girerseniz, seçtiğiniz arama motoru kullanılarak bir arama başlatılır. Listelenen simgeler arasından arama motorunuzu seçmek veya yenilerini eklemek için adres çubuğunu tıklatın.

Adres çubuğundaki bir aramanın resmiAdres çubuğunda arama yapma

Adres çubuğundan arama yaptığınızda, bir arama sonuçları sayfası açma veya en iyi arama sonucunu açma (arama sağlayıcınız bu özelliği destekliyorsa) seçeneğiniz vardır. Ayrıca, Adres çubuğundaki isteğe bağlı arama önerilerini kapatabilirsiniz.

Adres çubuğunda arama yapma hakkında daha fazla bilgi için bkz. Internet Explorer 9 Adres çubuğunda arama yapma.

 

Yükleme Yöneticisi’ni kullanma

Yükleme Yöneticisi karşıdan yüklediğiniz dosyaların bir listesini tutar ve kötü amaçlı olabilecek dosyaları size bildirir. Ayrıca bir yüklemeyi duraklatmanızı ve yeniden başlatmanızı sağlar ve karşıdan yüklenen dosyaların bilgisayarınıza kaydedildiği konumu görüntüler.

Yükleme Yöneticisi’nin resmiYükleme Yöneticisi

Yükleme Yöneticisi hakkında daha fazla bilgi için bkz. Internet Explorer’da Yükleme Yöneticisi’ni kullanma.

 

Sekmelerle çalışma

En son açılan sekmenin sağındaki Yeni Sekme düğmesini tıklatarak bir sekme açabilirsiniz. Tek bir pencerede birçok web sayfası açmak için sekmeli gözatmayı kullanın. İki sekmeli sayfayı aynı anda görmek için, bir sekmeyi tıklatın ve sonra web sayfasını yeni bir pencerede açmak üzere Internet Explorer penceresinin dışına sürükleyin.

Yeni Sekme sayfasının resmiYeni Sekme sayfası

Sekmeler ve Yeni Sekme sayfası hakkında daha fazla bilgi için bkz. Yeni Sekme sayfasını kullanma.

 

Gözatma sırasında bilgilerinizi koruma

Gözatmanız sırasında bilgilerinizin güvenliğini ve gizliliğini sağlamak için, Internet Explorer 9’a İzlenme Koruması ve ActiveX Filtreleme özellikleri eklenmiştir:

  • İzlenme Korumasını, tarayıcının belirli web siteleriyle (İzlenme Koruması Listesi tarafından belirlenir) yaptığı iletişimi sınırlayarak bilgilerinizin gizliliğini sağlamak için kullanın. Herkes bir İzlenme Koruma Listesi oluşturabilir ve bunlar çevrimiçi ortamda bulunabilir.

  • ActiveX, web geliştiricilerinin sitelerinde etkileşimli içerik oluşturmak için kullandıkları bir teknolojidir, ancak bir güvenlik riski de oluşturabilir. Internet Explorer 9’u tüm sitelerde ActiveX denetimlerini engelleyecek ve sonra bunları yalnızca güvendiğiniz sitelerde açacak şekilde kullanabilirsiniz.

Güvenlik ve gizlilik özellikleri hakkında daha fazla bilgi için bkz.

 

Sizi yavaşlatmayan bilgiler

Internet Explorer’ın en altında görünen yeni Bildirim çubuğu ihtiyacınız olan önemli durum bilgilerini gösterir, ancak gözatmaya devam etmek için sizi bir dizi iletiyi tıklatmaya zorlamaz.

Bildirim çubuğunun resmiBildirim çubuğu

Bildirim çubuğu hakkında daha fazla bilgi için bkz. Internet Explorer Bildirim çubuğu: sık sorulan sorular.         

 


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...

AYHAN SARI    01.01.2012    00:41:46

İnternet Explorer 9’u beğendim. Gerçekten güzel bir web tarayıcı olmuş.