Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

45 Bin Kişinin Hesabını Çalan Virüs!      10.01.2012    Yazar : admin

  Ramnit adındaki virüs, Facebook hesabınızı ve kredi kartı gibi özel bilgilerinizi kolaylıkla çalabiliyor... Fransa veya Birleşik Krallık’taki Facebook kullanıcıları için kötü haber. Ramnit adındaki casus yazılım, ağırlıkla bu ülkelerde bulunan 45 binden fazla kullanıcının şifrelerini ele geçirmeyi başardı.


Seculert adlı güvenlik firması, Ramnit yazılımın çaldığı şifrelerle hesaplara girerek kendini Facebook’ta yaymayı amaçladığını bildirdi. Firma, pek çok kişinin farklı platformlarda aynı şifreyi kullanmasının da Ramnit’in risk faktörünü artırdığı yönünde fikir beyan ediyorlar.

Nisan 2010′dan bu yana bilinen Ramnit, daha önce de pek çok kişininkredi kartı bilgileri gibi bir çok  özel  bilgilerini çalmayı başarmıştı. Seculert, Eylül-Aralık 2011 döneminde yaklaşık 800 bin bilgisayara, Ramnit’in bulaştığını açıkladılar.

Zaten Symantec’in Temmuz 2011 raporuna göreyse dünyadaki toplam kötü amaçlı yazılımların bulaştığı bilgisayarların yüzde 17.3′ünü Ramnit’libilgisayarlar oluşturuyor.

Bilgisayarlara bulaşan Önceleri Windows’ta exe , Microsoft Office veHTML dosyalarına bulaşabilen yazılımın yaratıcıları,  sosyal  ağ kullanımının patlama yapması ve yüz milyonlarca kişinin hassas bilgilerini bu ortamlarda paylaşmaya başlaması üzerine bu  platformlara  yöneldi.

Konu hakkında Facebook’tan ‘inceliyoruz’ açıklaması gelirken, güvenlik firmaları her zamanki gibi ‘güncel anti-virüs kullanın’ tavsiyesinde bulunuyor.


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...