Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Google madenleri      31.03.2012    Yazar : admin

  Donanımlarını rakiplerinin gözlerinden uzak tutmaya kararlı olan Google, sunucu merkezlerini yeraltında ve karanlığın içinde saklıyor. Teknisyenler, veri merkezlerine madencilerin taktığı aydınlatmalı kasklarla giriyor.


Google, Silikon Vadisi’ndeki yeni sunucu merkezini 7/24 karanlıkta tutuyor. Analistler, donanımları hakkında rakip firmalara en ufak bir bilgi kaptırmak istemeyen şirketin bu kararını “paranoyaklık” olarak yorumlarken, Google teknisyenleri, sunucu merkezine kafalarında aydınlatma olan kask ve el feneriyle girmek zorunda.

Bu durumun başlıca sebebi, birçok rakip şirketin aynı veri merkezini paylaşması. Teknoloji şirketlerine veri merkezleri ve internet üzerinden transfer hizmetleri sağlayan Equinix, Google ve diğer birçok şirketin sunucularına da ev sahipliği yapıyor. Google gibi şirketler, donanımlarını rakiplerinden gizleyerek, rekabetçi üstünlük sağlamayı umuyor. Öyle ki, veri merkezlerini karanlıkta tutmak yeni bir alışkanlık değil.

GOOGLE MADENCİLERİ
Equinix şirketinin Genel Müdürü Chris Sharp, “Günümüzde birçok şirket faaliyetlerini gizlemeye çalışıyor. Bu eğilimin altında genel olarak fikri hakları korumak yatıyor... Ama Google’ın sunucu merkezleri ve teknisyenlerinin taktığı kaskların beni şaşırttığını söylemeyeliyim” dedi.

Sharp, “Google, tesislerimizdeki tüm sunucu odalarında bulunan tüm aydınlatmayı ve tavandaki ampülleri çıkarttırdı... Teknisyenleri içeride madencilerin taktığı türden kasklarla dolaşıyor” dedi.

Kendi sunucularını ve ağ donanımlarını üreten Google, buna rağmen sunucularını Equinix gibi üçüncü parti veri merkezlerinde bulunduruyor. Sunucu merkezlerini rakiplerine üstünlük sağlamak konusunda önemli bir unsur olarak kabul eden Google, şimdi kendi veri merkezlerini kurma çabası içinde.

Google’ın rakiplerinden Facebook da kendi veri merkezlerini ve sunucularını tasarlıyor. Ancak rakibinin aksine, tasarımlarda işbirliğini artırmak amacıyla çalışmalarını kamuoyuna açık tutuyor. Facebook böylece tüm teknoloji şirketleri adına, alandan ve maliyetten tasarruf sağlayacak çözümler elde etmek istiyor.

AMAZON DA GİZLİLİK DERDİNDE
Gizlilik konusunda Google’ın taktiğini benimseyenler yok değil. Sunucu satıcısı ZT Technologies gibi şirketlerle çalışan Amazon, Google gibi donanımı hakkında neredeyse hiçbir açıklamada bulunmuyor. Amazon’un kendi sunucularını tasarlayıp tasarlamadığı konusunda da kamuoyuna yansımış bir bilgi yok.

Google, veri merkezlerinde çalışan personeliyle, içeride olup bitenler hakkında bilgi alışverişi yapmamalarını şart koşan bir sözleşme imzalıyor. Equinix tesisleri, 70’den fazla teknoloji şirketinin sunucularına ev sahipliği yapıyor. Her şirkete ait bölüm girişlerinde, kapılarda parmak izi  okuyucular, özel güvenlik ve kamera standart. Ancak veri merkezlerine girişte benzer önlemlere bir kez daha katlanmak gerekiyor. (Haber K. : www.ntvmsnbc.com)


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...