Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Facebook sunucularını soğutacak teknoloji      31.03.2012    Yazar : admin

  Facebook, veri merkezlerindeki sıcaklığı kontrol edebilmek için yeni nesil bir teknoloji geliştirmeye çalışıyor. Geliştirilmek istenen teknoloji, sunucular üzerindeki basınca göre sunuculardaki iş yükünün otomatik olarak yer değiştirmesini sağlayacak.


Facebook veri merkezleri - Galeri

Facebook, Soğutma Otomasyonu olarak adlandırılan teknolojinin patentini almak için 2010’da başvuru yapmıştı. Facebook mühendisleri Amir Michael ve Michael Paleczny tarafından geliştirilen teknoloji, sunucuların “soğutulma ihtiyacına” göre iş yüklerini kendi aralarında otomatik olarak dengelemelerini öngörüyor.

 

Sunucular ne kadar ısınırsa, soğutma maliyeti de o kadar yükseliyor. Yeni teknolojiyle amaç, tüm sunucuların ne kadar ısınsalarda hata vermelerini önlemek.  İki mühendis, “Sunucuların soğuma gereksinimlerini tespit ederek, hata vermeden çalışabilecekleri en yüksek sıcaklığı belirleyebileceğiz” dedi.

Facebook, söz konusu teknolojiyi şu an kullanıp kullanmadığı konusunda bir açıklama yapmadı.Facebook’un rakibi Google ise “Spanner” adını verdiği platformla, sunuculardaki ısı limiti aşıldığı anda veri yüklerini otomatik olarak değiştiriyor.

HP, Opengate Data Systems, ve SynapSense gibi şirketlerde, sunucu sayıları giderek artan şirketler için çeşitli soğutma sistemleri geliştiriyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?
Facebook’un soğutma sistemi, veri merkezlerindeki sunucu ünitelerini soğuk ve sıcak koridorlar arasına yerleştirmeye dayanıyor. Bu şekilde, iki koridor arasındaki basınç farkı, soğuk koridordaki havayı sunucular boyunca sıcak koridora iletecek ve hava burada veri merkezinin dışına atılacak.

Algılayıcı monitörler iki koridor arasındaki basınç farkını denetleyecek ve sunucuların iş yükünü buna göre belirleyecek. Basınç farkı oluştuğUnda, bir sunucu ısı limitini aşmadan sadece belli miktar iş yükü taşıyabilecek.

Facebook, yeni teknolojisiyle sunuculardaki iş yükünü değiştirebileceği gibi, veri merkezinin fanlarını da kontrol ederek, soğuk ile koridor arasında belli bir basınç farkı oluşturabilecek.

Facebook, soğutma otomasyonu sistemi sayesinde, sunucularındaki küçük fanları azaltmayı veya tamamen kaldırmayı, böylece maliyet azaltmayı planlıyor. Şirket, Oregon, Prineville’de inşa ettiği yeni veri merkezinde, hem yeni soğutma sistemini, hem de yeni tasarım sunucularını kullanmayı, böylece maliyetten olabildiğince kısmayı amaçlıyor.(Haber K. : www.ntvmsnbc.com)


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...