Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Microsoft’un sözleşmesini elinden kaptı      03.05.2012    Yazar : admin

  Google, 35 milyon dolarlık bir sözleşmeyi Microsoft’un elinden kapmayı başardı. Microsoft, hezimetin ardından yaptığı açıklamayla hayal kırıklığını ortaya koydu.


Google ve iş ortağı, bilişim teknolojileri şirketi Onix Networking, ABD İçişleri Bakanlığı’nın bulut teknolojisi tabanlı yeni e-mail sistemi ve ortak çalışma platformunun oluşturulması için tercih ettiği şirket olmayı başardı. Bakanlık, geçmişte bu hizmeti vermesi için Microsoft ile sözleşme imzalamış ama sonradan bu sözleşmeyi feshetmişti.

Microsoft, Aralık 2010’da aynı sistemin oluşturulması için bakanlıkla 59.3 milyon dolarlık bir anlaşma yapmıştı. Google, partneri Onix ile devreye girerek mahkemeye başvurmuş ve sözleşmeyi bloke ettirmişti. Google, bu eylemini, bakanlığın Microsoft’a ayrıcalık tanıdığını öne sürerek gerçekleştirdiğini belirtmişti.

 

Bakanlık, açılan dava sonucunda Microsoft ile yapılan sözleşmeyi Eylül 2011’de feshetti. Gerekçe olarak, “teknoloji dünyasında yaşanan gelişmelerin ardından yapılan sözleşmenin zamana ayak uyduramaması” gösterildi.

MICROSOFT MUTLU DEĞİL

Yaşanan gelişmelerden hiç memnun olmayan Microsoft, ihalenin sonuçlanmasının ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Microsoft, İçişleri Bakanlığı ile olumlu, uzun bir ilişkiye sahip ve kurumla bir takım girişimlerde birlikte çalışıyoruz. Google’la yapılan sözleşme bizi hayal kırıklığına uğratsa da, iş ortaklarımız ve İçişleri Bakanlığıyla değerlendirmelerde bulunup bu kararın alınmasının arkasındaki nedenleri anlamaya çalışacağız. Microsoft, yüksek performans, güvenlik, gizlilik ve diğer alanlarda, müşterilerine bulut teknolojisinde hak ettikleri hizmeti sağlamaya devam edecek.”

KAVGA BÜYÜDÜ
Google ile Microsoft arasındaki kavga, geçtiğimiz yaz daha da büyüdü. Microsoft, Google’ın Genel Hizmetler Dairesi tarafından sertifikası verilen sisteminin, “devlet dairelerinde kullanılabilmesi için sahte olarak pazarlandığını” öne sürdü.

Google, kazandığı ihale sonucunda 35 milyon dolarlık hizmeti gerçekleştirirse, İçişleri Bakanlığı dev arama motoru şirketinin bulut teknolojisini kullanan en önemli devlet kurumu haline gelecek. Google’ın uygulamaları kullanan diğer federal kurumlar arasında NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi), GSA (Genel Hizmetler İdaresi), Lawrence Berkeley laboratuvarları ve Idaho Ulusal Laboratuvarı bulunuyor.

Google ve Onix’in gerçekleştireceği hizmet, sadece bakanlığın mevcut mail kurularını yeni sisteme aktarmaktan ibaret olmayacak. Google ve partneri, bakanlığın tüm faaliyetlerinin bilişim teknolojileri altyapısındaki araç ve hizmetlerle ve bilgi güvenliğiyle uyumlu olmasını sağlayacak.

İçişleri Bakanlığı için gerçekleştirilecek çalışmanın Aralık 2012’de bitmesi beklenirken, bakanlıkta mevcut olan 90 bin mail kutusu, Google’ın şirketler için sunduğu mail ve ortak çalışma platformu Google Apps for Goverment’a aktarılacak.(Haber Kaynağı : http://www.ntvmsnbc.com)


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...