Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

ABD internetin kontrolünü bırakmıyor!      06.05.2012    Yazar : admin

  ABD, internet tekelini bırakmak istemiyor, internetin yönetim ve kontrolünde ısrarlı. Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turhan Menteş, internetin yönetim ve kontrolünü sağlayan domainlerde (alan adı) ABD tekelinin sürdüğünü ve BM’nin bu tekelin kırılması için uluslararası bir denetim kurulu oluşması önerisine ABD’nin ısrarla karşı çıktığını söyledi.


 TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu’na sunum yapan Menteş, internet üzerindeki ABD kontrolünü ve siber savaşlar ile savaş senaryolarını anlattı. 


Menteş, internetin yönetim ve kontrolünü sağlayan domainlerde (alan adı) ABD tekelinin sürdüğünü ve BM’nin bu tekelin kırılması için uluslararası bir denetim kurulunun oluşması önerisine ABD’nin ısrarla karşı çıktığını anlattı. Menteş, ’’Birleşmiş Milletler buraya müdahil olmak istedi ancak bu mümkün olmadı’’ dedi. 

’’Siber savaşlar’’ konusunda, devletlerin ICAANtekelini de göz önüne almakla birlikte, birtakım tedbirleri almaya başladıklarını belirten Menteş, Türkiye’nin de bu konuya ağırlık vermesi gerektiğini söyledi. Menteş, ’’Başka ülkelerle savaş durumunda önce o ülkenin internet şebekesi çökertiliyor. Çok ciddi örgütlenmiş devlet güçleri var. Biz de kendi savunma sistemimizi oluşturmamız gerekir’’ diye konuştu. 

Siber savaş konusunda dünya çapında organize suç örgütlerinin oluştuğunu ve oluşmakta olduğunu vurgulayan Menteş, bunlar içinde devletler tarafından organize edilen örgütlerin de bulunduğunu ve yapılan siber saldırıları ’’savaş sebebi’’ sayan ülkelere dikkati çekti. 

Gelişmiş ülkelerin siber saldırılar konusunu çok ciddiye aldıklarını ifade eden Menteş, ’’Siber saldırılar artık savaş ilanı gibi algılanır hale geldi. Hatta devlet eliyle yapılan saldırılar var. Bu konuda çok ciddi önlemlerin alınması gerekir’’ açıklamasında bulundu. 

ICANN TEKELİ
İnternetin yönetimi ve alan adlarının tahsisinde tek söz sahibi olan ABD’nin ICANN (Internetcorporation for assigned names and numbers) adlı kuruluşu, bu alanda tam bir tekel durumunda.

Kurulduğu 1998’den beri ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı Telekomünikasyon ve Bilişim İdaresi’nin gözetiminde faaliyet yürüten ve kar amacı gütmeyen, ancak ABD ulusal güvenlik politikaları çerçevesinde örgütlenen ICAAN, internette tüm dünyayı kapsayan kararlar alabildiği gibi, bu kararları bütün ülkelere uygulatma yetkisine de sahip bulunuyor. (AA   (H.K. : ekonomi.haberturk.com))

 


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...