Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Dünya Programcılar Günü      12.09.2012    Yazar : admin

  Bilgisayar programcıları. Sizinde bir gününüz olduğununu biliyor muydunuz? Her yılın 256. günü dünya genelinde Programcılar Günü (Programmers’ Day) olarak kutlanıyor. 13 Eylül’e (artık yıllarda 12 Eylül) denk gelen tüm programcıların gününü Bilişimciler sayfası olarak kutluyoruz.


Rusya’da, Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in bugün imzaladığı kararnameyle, 13 Eylül (artık yıllarda 12 Eylül) günü, resmi "Programcılar Günü" olmuş. 

Bugüne kadar dünya genelinde (en azından bazı) bilgisayar programcıları tarafından gayriresmi olarak kutlanan "Programcılar Günü", Rusya’da, "mesleki tatil günü" ilan edilmiş. Bunun için, bilgisayar programcılarının uygulamasında olduğu gibi, yılın 256. günü olan 13 Eylül seçilmiş. Ancak artık (şubat ayının 29 gün olduğu) yıllarda Programcılar Günü 12 Eylül’de kutlanacakmış. 

Yalnızca bilgisayar programcıları için tatil ilan edilen bu gün için yılın 256. gününün seçilmesinin nedeni, 256’nın, tek bir bayt (8 bit) ile ifade edilebilen tamsayıların toplam sayısı ve 2’nin 365’ten küçük en büyük katı olması. 

Rusya’da farklı meslek gruplarına yönelik çok sayıda resmi tatil günü bulunuyor ve bunlar (diğer meslek grupları için) iş günleri olarak kalmakla birlikte resmi takvimlerde yer alıyor.


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...