Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Kişisel bilgileriniz güven altında mı?      19.12.2012    Yazar : admin

  İnternet ve sosyal ağların yaygınlaşmasıyla paylaşımı gittikçe artan kişisel bilgiler, çoğu kullanıcının başına dert oldu. Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım ağlarında paylaştığınız kişisel bilgileriniz tamamen güven altında mı? Brüksel’de çekilen bir video bu konuya oldukça farklı bir noktadan bakarak önemli bir mesaj veriyor.


Son zamanlarda tartışma konusu olan ’ güvenlik   açıkları ’ ve ’gizlilik politikası’ gibi konular kullanıcıların oldukça canını sıkan sorunlar arasında yer alıyor...

KİŞİSEL BİLGİLERİNİZ GÜVENDE Mİ?
Cep telefonu numaranızdan, okuduğunuz okullara hatta anlık olarak nerede ve kiminle olduğunuza kadar paylaştığımız bu sosyal ağlar, kişisel bilgilerinizi reklam gelirine dönüştürüyor. Örneğin, Facebook reklam gelirlerini arttırmak için, kullanıcıların profillerinde mevcut olan e-mail ve telefon numaraları gibi bilgilerini, reklam firmalarına vermekle kalmayıp başka bilgilerinide veriyor. Bu stratejiyi sadece Facebook değil, Google ve Yahoo gibi internet devleride uzun yıllardır kullanıyor.

RESİMLERİNİZ İZİNSİZ SATILABİLİR!
Facebook’a ait fotoğraf paylaşım platformu İnstagram, gizlilik politikasını değiştirerek, siteye yüklenen fotoğrafları sahiplerine haber vermeden reklamcılara satma kararı aldı.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) bünyesindeki İnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen, "En çok şikâyetin, kimlik bilgileri ve internette kişi hakkında çıkan yazılarla ilgili gelidiğini ve T.C. kimlik numarası ve anne kızlık soyadı gibi en kritik kişisel bilgilerin sanal ortamda paylaşılmasının önemli riskler taşıdığını belirtiyor.

HERŞEYİ BİLEN ADAM(!)
Brüksel’de bu konuya dikkatleri çekmek için çekilen bir video yaptığımız paylaşımların neler doğrulabileceğine oldukça farklı bir noktadan bakarak önemli bir mesaj veriyor. Bir televizyon programı olduğu söylenerek çağrılan insanlar ’Dave’ adlı bir medyumla görüşüyor ve medyumun ’bildikleri’ karşısında hayrete düşüyor. Medyumun bu hayrete düşüren şeyleri nasıl bildiği ise videonun sonunda ortaya çıkıyor.(Haber Kaynağı : www.haber7.com)

Videoyu izlemek için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz..

http://www.haber7.com/bilim-tek/haber/966951-kisisel-bilgileriniz-guven-altinda-mi


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...