Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Kara delikler nasıl bir şey?      24.01.2013    Yazar : admin

  Bilim insanları görünmez olan kara deliklerin resmini yaptı. Tahmini yapılan resimde kara deliklerin Dünya’dan görünüşü balondan çok hilal şeklinde olduğu belirtildi. Gökbilimciler bugüne kadar sırrına tam olarak erilmemiş kara deliklerin olası görüntüsünü çıkardı. Ancak uzmanlara göre yapılan bu resmin doğru olup olmadığını kontrol edecek bir teknoloji henüz icat edilmedi. Kara deliklerin uzayda var olduğu bilinir ancak görünmezler. Işık bile onun çekim gücünden kaçar. Ancak kara deliklerin de bir sınırının olduğuna inanılır.


Berkeley Üniversitesi’nden Ayman Bin Kamruddin öncülüğünde bir grup gökbilimci kara deliklerin nasıl bir şey olduğunu resimleştirmeye çalıştı. Amerikan Gökbilimciler Topluluğu’nun 221. toplantısında sunulan resim, ilk olma  özelliğini  taşıyor.

Gökbilimciler kara deliklerin bir hilal şeklinde olduğunu tahmin  ediyor . Kamruddin, LiveScience’a yaptığı açıklamada "Bir kara deliğin etrafında  gerçekten   ilginç  olaylar sürüyor. Onlar ışığı bile yutuyorlar. Teknik olarak biz bir kara delik görmeğimizi söyleyebiliriz. Ama bu olayın etkili bir şekilde çözdüğümüzü düşünüyoruz"  dedi .

Kamruddin bu yeni resmin henüz inşa aşamasında olan yeni projeyle daha da açıklığa kavuşabileceğini söyledi. Gökbilimci Jason Dexter ise beş yıl sonra kara deliklerin resminin daha net ortaya çıkabileceğini belirtti.(www.veteknoloji.com)


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...