Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

2036’da gelecek tehlike!      24.01.2013    Yazar : admin

  Dev asteroid dünyaya çarpacak mı? Dünyanın yakınındna geçen dev asteroidin 20 yıl sonra döndüğünde dünyaya çarpıp çarpmayacağı sorusu bilim dünyasını harekete geçirdi!


Mısır Mitolojisi’nden ismini  alan  Apophis isimli bir buçuk kilometre genişliğindeki dev asteroid, geçen hafta dünyanın  yakınından geçerken, gözlemciler, daha  hassas  ölçümler yapmayı başardılar. Önceli tahminlee göre, 13 Nisan 2036  tarihinde dünyaya  çarpma olasılığı bulunan Asteroid’in yeni ölçümlere göre,  dünyaya  çarpma ihtimali çok daha düşük. Hatta, bilim  insanları  bu asteroidi önemli tehlike statüsünden çıkarmış bulunuyorlar.
 
Asteroid’in ilk kez keşfedildiği 9 yıl önce, dünyaya çarpma ihtimali yüzde 2.7 olarak tahmin edilmişti ancak yeni hesaplamalar sonrasında bu ihtimalin çok çok düşük olduğu anlaşıldı. Asteroidin yörüngesinde önemli sapmalar olsa bile dünyaya en fazla 19 bin mil yaklaşacağı hesaplanıyor. Çarpma halinde ise yerel bir yıkım yaşansa da tüm gezegeni mahvedecek kadar büyük bir etki yapamayacağın altı çiziliyor.(www.veteknoloji.com)


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...