Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Java mı döver, C# mı?      28.01.2013    Yazar : admin

  C#’ın Microsoft tarafından ortaya atılışından beri C#’ın Java’ya benzeyip benzemediği, C#’ın Java’dan üstün olmadığı gibi başlıklar yazılım dünyasında en çok tartışılan konular arasında yer alıyor. Internet, iki dilin taraftarları arasındaki polemik düzeyine varan tartışmalar, iki dilin teknik özelliklerini karşılaştıran bilimsel makaleler, her iki dili de benimseyenlerin yaptığı yorumlar ve her iki dili de sevmeyenlerin verdiği beyanatlarla dolu.


C#’ın öncesinde Java’nın özellikleri en çok tartışılan konuların başında geliyordu. Java’nın Sun tarafından ortaya atıldığı günden beri, her yerde ne kadar kötü bir dil olduğu, ne kadar yavaş çalıştığı gibi konularda yoğun bir anti-Java kampanyası vardı. Elbette bunda Java teknolojisinin kendi ellerindeki teknolojileri geride bırakacağından korkan bazı firmalar var. (Yoksa ’firmalar’ yerine sadece ’firma’ mı demek lazım?) Ancak herşeye rağmen Java giderek yaygınlaştı, C++ gibi ’güçlü’ diller, Visual Basic gibi ’kolay’ diller arasında var olmayı bildi. Hatta giderek bir çok geliştirici eski dillerinden vazgeçip Java’ya geçer oldular. Java üniversitlerde okutulan, hemen her konuda yazılım geliştirmekte kullanılan bir dil oldu. Servlet ve JSP teknolojisiyle sunucu tarafında, J2ME’la el cihazlarında, Swing ve AWT gibi arayüzlerle masaüstünde bir çok dile ve platforma rakip oldu. Bazılarında başarısız oldu, bazılarında sildi süpürdü. Java ’rakipsiz’di. Ama artık bir rakibi var : C#.
 

C#’ın Java’dan daha iyi ve kötü olduğunu söyleyenler aslında genellikle ’taraflı’ insanlar. Bu dillerden birini benimseyenlerin doğal taraflılığı değil bu üstelik. Şirketler açıkça kendi pazar paylarını düşünerek biri lehine diğerinin aleyhine propaganda yapıyor. Bunlar iki dili de bilen insanları hedeflemediklerinden, çok saçma, yanlış ve çarpıtıcı yorumlar da yapılabiliyor. İki dili de bilmeyen, ama öğrenmek isteyenleri sorduğu ortak bir soru var : "Hangisi doğru?"

 

Devamını Oku

 


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...