Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Alexa Rank Arttırma İşlemleri(Alexa’da yükselme)      16.03.2013    Yazar : admin

  Alexa‘da temel yükselme teknikleri yerine birkaç detay belirtmek istiyorum. Alexa, seo ile doğrudan ilişkili değildir. Bunu da belirtelim. Ayrıca reklam vermek isteyenler öncelikle sitenin alexa değerine bakarlar.


Alexa nedir diye merak edenler için daha önce bir yazı eklemiştim. İsteresiniz buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

 • Hemen geçiştirelim şu adımı: Herkesçe bilinen bir teknik, bilgisayarınıza alexa toolbar kurun, interneti ve özellikle sitenizi alexa toolbar ile ziyaret edin.
   
 • Sitenize alexa widget ekleyin. Bu widget sitenizin alexa rank değerini gösterir. Bu widget Alexa nın sitemizdeki böceğidir. Yani sitemizdeki değişiklikler an ve an alexa ya yetiştirir. Dolayısıyla alexa değerini yükseltmede faydası görülür. Aşağıdaki kodu alexa widget uygulamasını sitenizin neresinde göstermek istiyorsanız o bölüme ekleyin.
  <script type="text/javascript" language="JavaScript"src="
  http://xslt.alexa.com/site_stats/js/s/a?url=www.koddunyasi.net"
  ></script>

  a?url=www.koddunyasi.net bölümünde yer alan a harfi widget in şeklini belirtir. b ve c seçenekleri vardır.

 • Alexa sitelerin hit durumlarını ölçer ve siteleri belirli kriterler çerçevesinde sıraya dizer. Bu sıralama kriterleri belirlidir. En temeli ve işin olmazsa olmazı dediğimiz ziyaretçi bağlılığıdır. Herhangi bir kullanıcı sitenize girdiğinde ip adresiyle giriş yaptığı görünür ve bu ip adresi günde olsun haftada olsun ne sıklıkla sitenizi ziyaret ediyorsa bu bilgiler kayıt altına alınıyor. Sonra alexa aynı ip adresi ile sık ziyaret edilen sitelerin ziyaretçi bağlılığı kriterinden onaylıyor.
   
 • Ziyaretçileri sitede nasıl dakikalarca hatta saatlerce tutabilirsiniz? Alexa ziyaretçi bağlılığı kriterinden sonra ziyaretçilerin sitede ne kadar uzun süre kaldıkları kriterine bakıyor. Yani sitenize giriş yapan bir ip adresi sitenizde ne kadar duracak, bunun hesabı. Mynet, haber, galeri gibi ziyaretçilere hizmetler sunmaktadır. Geçenlerde bir haberin resimli galerisini görüntüleyecektim. İnanır mısınız? 3-4 farklı sayfadan bağlantılara tıklaya tıklaya resimleri anca görüntüleyebildim. 20 saniyede görebileceğim resimleri bana en az 1 dakikada gösterdi. Bu mantık oyun ve film sitelerinde de mevcuttur. Bir oyunu başlatasıya, birçok ekran gelir karşımıza. İşte bu uygulamaların amacı ziyaretçiyi uzun süre sitede tutmaktır. Haber sitelerinin galeri sayfaları gözünüze çarpmıştır. Resimleri tek bir sayfada alt alta göstermiyor. Sebebi, kullanıcı hemen resimlere bakar çıkar gider siteden. Sitede kalış süresi 10 saniyeyi geçmez. Bunun için resimleri sayfalayarak her sayfaya 1 resim koyuyorlar. Bu da ziyaretçiyi haliylen sitede uzun süre tutuyor.
   
 • Diğer bir kriterimizde, site doğrudan mı yoksa arama motorları aracılığıyla mı ziyaret ediliyor? Sitenizin doğrudan ziyaret edilmesi, yani şöyle diyeyim. Misal adres çubuğundan seoliz.com diyerek yazıp girdiğinizde bu doğrudan olmuş oluyor ki alexa tarafından seviliyor.Ya da google a girip seoliz yazıp sitemize girdiğinizde bu yol biraz dolaylı yoldan olmuş oluyor ve alexa bu yolu pek değerlendirmiyor/dikkate almıyor. Sitenizin doğrudan ziyaret edilmesi demek, kullanıcının sitenizle sıkça işi olduğunu belirtmektedir. Sitenizde bunu sağlamalısınız. Biraz da domain ismi de etkili olabilmektedir. Seoliz.com ismini mi daha rahat akılda tutarsınız yoksa seoanalizleriveteknikleri.com ismini mi. Projelerinizdeki domain seçiminin önemli olduğunu bir kez daha söyleyebiliyoruz. Türkiyede bu kriterde en popüler siteler, google.com.tr/google.com ve facebook.com dur.
   
 • Siteniz üzerinden bir şekilde alexa yı kullanıcılara farkettirmeye çalışın. Blog yazarıysanız alexa tanıtım yazısı yazabilirsiniz. Sitenizin bir köşesinden alexa ya link verebilirsiniz. Ya da blog yazarlığı yapıyorsanız yazılarınızda bilgi verirken alexa kelimeleri geçiyorsa linkleyebilirsiniz. Bu tekniğin az da olsa zaman içersinde etkisi olacaktır.
   
 • Sitenizin alexa rank ını yükselten en önemli unsur sitenizin alexa toolbar yüklü olan bir web taracıyısı ile ziyaret edilip edilmemesidir. Bunu bildiğimize göre şöyle yeni bir taktik üretebiliriz. Webmasterlar, seo danışmanları vs. işlerini kolaylaştırdığı için alexa toolbar mutlaka web tarayıcılarında kuruludur. Sitenizi webmasterlar sık sık ziyaret ediyorsa alexa rank değeriniz gerçekten artacaktır. Bunu sürekli sağlamak için webmaster forumlarında yer alan üyelikleriniz varsa imza bölümü başta olmak üzere sitenizin linkini gösterebilirsiniz. Mutlaka ziyaretçi gelecektir. Alexa rank değerinize de büyük ölçüde etkiliyecektir.
   
 • Alexa toolbar kullanımının önemli olduğunu defalarca belirttik. Şu da açıktır ki Alexa toolbar dünyada en çok doğu asyada kullanılmaktadır. Bu bilgi alexa.com tarafından doğrulandı. Şimdi bu bilgilere bakacak olursak, yeni bir taktik üretebiliriz. Mesela doğu asya sosyal ağlarını bularak, üye olabilir, sitenizi tanıtabilirsiniz.

 • Kaliteli içerik üreten webmaster sitelerinden link ya da reklam alabilirsiniz.
   
 • Trafiği yüksek olan sitenizin popüler yazıları/bölümleri varsa bu bölümlerde alexa widget kullanabilirsiniz, alexaya linkler geçebilirsiniz.
   
 • Resimler ve Videolar kullanın. Siteniz içersinde mümkün olduğunda kaliteli ziyaretçilerin ilgisini çekecek resimler ve videolar kullanın. Video ve resimlerin trafik değerleri oldukça fazladır. Alexa rank için olmazsa olmazlardandır. (www.ankaraseo.net adresinden alıntı yapılmıştır.)

 


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...