Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Android uygulamaları güvenli mi?      19.03.2013    Yazar : admin

  Yapılan bir araştırma, Android işletim sisteminin yeteri kadar güvenlik önlemine sahip olmadığını ortaya çıkardı. Buna göre 10 uygulamadan 1’i güvenlik açığına sebep oluyor.


Trend Micro’nun yaptığı araştırmalara göre, Google Play Store da bulunan uygulamaların 10’da 1’i zararlı. Trend Micro yaptığı araştırmalarda,Android te bulunan 293.091 tane uygulamanın  kullanıcı   bilgilerini  sızdırdığı açıklandı. Ayrıca bu Malware (kötücül) uygulamalar, IMEI numaralarını karşı tarafa aktarıyor, rehber bilgilerinizi paylaşabiliyor, telefon numaralarınıza hatta mikrofon kayıtlarınıza bile ulaşabiliyor.

Sorunlar bu kadarla da bitmiyor. Araştırmada, uygulamaların 32’sinin batarya   kullanımında , yüzde 24’ünün veri aktarımında, yüzde 28’inin ise bellek  kullanımında  Malware (kötücül) olduğunu belirtiyor.

Güvenli işletim sistemi olarak bilinen iOS, Malware (kötücül) uygulamalara geçit vermiyor.  Kullanıcıların   güvenliğini  ön planda tutan Apple, iOS 6 ile birlikte gizlilik ayarlarını bir üst seviyeye taşımıştı . iOS 6 ile birlikte uygulamalara,  kullanıcı  verilerine erişebilmek için izin isteme zorunluluğu getirilmişti. Görünen o ki Apple  kullanıcıların   güvenliğini  tehlikeye atmamak için, AppStore’daki uygulamaları sıkı bir denetimden geçiriyor.

Google cephesinden konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...

teknoadam    28.12.2014    11:01:13

abi yaa adamakıllı yapsalar sunu da bir rahat etsek bu gidişle bir ıso cu olcam