Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Gökten avının üzerine inen robot örümcek      04.05.2013    Yazar : admin

  Robot teknolojisinde büyük ilerleme kaydeden ABD, ‘Hexa’ adlı robotla yüksek manevra kabiliyetinin çok ötesine çıkan özellikler sergiledi. Altı bacaklı ve pervaneli robot Hexa, yürümesinin yanı sıra yerden nesneler alarak havalanabiliyor.


ABD’nin MadLab Industries şirketi tarafından üretilen Hexa, mini-robot teknolojisinde yeni bir sayfa açtı. Altı bacaklı robotik bir örümceği andıran Hexa, bir gün bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz, gökten inerek insanları yakalayan robotların atası olabilir. Altı bacağı üzerinde çok yavaş denmeyecek bir hızla ilerleyebilen Hexa, önüne bir engel çıktığında kolayca havalanarak yolunu kısaltabiliyor. Dahası, gözüne kestirdiği fazla büyük olmayan nesneleri, üzerine konarak yakalayabiliyor.

Ağırlığını düşük tutmak için mühendislerin karbon fiber ve alüminyum parçalar kullandığı Hexa, PhantomX altı bacaklı Hexapod robot ve özel tasarım MLI ‘hexacopter’in (altı pervaneli helikopterin) birleşiminden oluşuyor. Birçok mini-robota kıyasla daha büyük olan Hexa, buna rağmen sadece 4.9 gr ağırlığında.

 

GELİŞTİRİLME AŞAMASINDA
MadLab Industries, ilk denemelerinde başarı gösteren Hexa’nın geliştirilmesi için çalışmalara devam ediyor.

Mashable’ın haberine göre bir sonraki adım, Hexa’yı oluşturan iki parçanın istendiği zaman birbirinden ayrılması, tek parça olarak çalışması ve istendiğinde tekrar tek parça haline gelmesi.

MadLab, ABD’de teknolojik girişimlere destek veren Kickstarter şirketinin ilgi göstermesi halinde, bir ‘Hexa çantası’ hazırlanmasını düşünebileceklerini belirtti. Ancak bu tür bir donanımın ne kadara satılacağı konusunda bir bilgi yok.

ntvmsnbc.com

 


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...