Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Dizüstü bilgisayarlara yeni nesil işlemci      04.05.2013    Yazar : admin

  Intel, ‘Ivy Bridge’ işlemci sınıfına ekleyeceği yeni çiple, dizüstü bilgisayarların video ve oyun performansını en az iki katına çıkarmayı hedefliyor. ‘Iris’ grafik çipiyle entegreli olacak yeni işlemci, dizüstü bilgisayarların sahip olduğu spesifik peformans farklılıklarını ortadan kaldırabilir.


Intel, ‘Haswell’ kod adını taşıyan çiple, HD Graphics 4000 çipinin sahip olduğu performansı iki katına çıkaracak.

Intel’in ‘Core’ markası altında üretilecek olan yeni nesil işlemci, dizüstü bilgisayarlarda bir GPU (grafik işlemci birimi) olmasa bile kaliteli bir bir video ve oyun performansı sağlayacak.

Mashable sitesinin haberine göre, Haswell kullanan bir dizüstü, 3840×2160 piksel çözünürlükte videoları çalıştırabilecek, geliştirilen QuickSync video dönüştürme teknolojisi sayesinde videoları çok hızlı işleyebilecek.

Mashable sitesinin haberine göre, enerji kullanımı etkin ultrabook’lar HD Graphics 5000 çipi tercih edecekken, daha büyük dizüstüler yeni Iris veya Iris Pro çiplerini tercih edecek. Böylece, fiyatları el yakan oyun dizüstü bilgisayarı almak konusunda kararsız olanlar, Haswell kullanan dizüstülerle tatmin edici bir oyun performansı yakalayabilecek.

Mashable, grafik işlemcisi entegreli çiplerin başarılı olması halinde, yeni nesil işlemcilerin birçok dizüstü bilgisayarda tercih edilebileceğini belirtti.

Intel’in hakkında çok fazla bilgi vermediği Haswell hakında detaylı bilgilerin, Tayvan’ın başkenti Taipei’de 4-8 Haziran tarihlerinde düzenlenecek Computex fuarında açıklanması bekleniyor.

ntvmsnbc.com 


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...