Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

İstenmeyen SMS’ler tek tuşla engellenecek      08.05.2013    Yazar : admin

  Firmaların cep telefonu abonelerine direkt olarak gönderdiği ‘bıktıran’ reklam mesajlarına, tek tuş engeli geliyor. BTK Başkanı Acarer’in verdiği müjdeye göre Meclis gündemindeki tasarı yasalaşırsa, artık istemediğiniz mesajları bir daha görmeyeceksiniz.


BTK  firmaların  bıktıran  mesajlarına  çareyi buldu! Habertürk’ten Necdet  Çalışkan ’ın  haberine göre, cep  telefonu   kullanıcılarının  sıkça başını ağrıtan  istenmeyen  kısa  mesajlar (SMS), abonelere  sunulan  tek   seçenekle  çözülecek.

Şu anda  Meclis   Genel  Kurulu’nda bulunan  elektronik  ticaretle  ilgili   kanun  tasarısında  yer   alan düzenleme   ile   kullanıcılar  almak  istemedikleri   SMS ’lerle karşılaşınca, karşılarına  çıkacak  "Bu kaynaktan/ numaradan   SMS  almak  istemiyorum " kutucuğunu  işaretleyebilecek . İzinli pazarlamayı da  kapsayan  yasa  tararısıyla  ilgili  olarak Sanayi  Bakanlığı ’nın  ilgili  taraflardan  görüş aldığını   belirten  
Bilgi   Teknolojileri   ve   İletişim   Kurumu  (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, "Biz de SMS  konusunda   sistemin  nasıl  işleyebileceği   konusunda   görüşümüzü  bildirdik. Eğer tasarı şu anki haliyle yasalaşırsa, size  bir   SMS   geldiğinde , ’Bunu  istemiyorum ’ diye işaretleyebileceksiniz .  Bu  şekilde
karşısına çıkan kutucuğu işaretlediğiniz zaman artık size o numaradan SMS gelmeyecek"  dedi .

’TAMAMEN ENGELLEME ÖZGÜRLÜĞE AYKIRI’

İstanbul’da bir grup gazeteciyle bir araya gelen BTK Başkanı Acarer, kurum olarak aldıkları ve şu anda GSM operatörleri tarafından uygulanmakta olan karar çerçevesinde toplu mesaj servislerinden gelen toplu SMS’lerin engellenebildiğini, ancak eğer bir firma size direkt mesaj atıyorsa bunun henüz engellenemediğini (hukuk yolu hariç) belirtti. Acarer, "Tüm mesajların engellenmesi haberleşme özgürlüğüne aykırı. Hem ’Bana hiç SMS gelmesin’ derseniz, internet bankacılığı işlemlerini de yapamazsınız. Bu yüzden engelleme tercihinizi, tek tek işaretlemek durumundasınız" diye konuştu.

’CEPTE 2. EL EKONOMİYE YILDA 700 MİLYON $ KAZANDIRIR’

Türkiye’ye her yıl 16 milyonu ithalat ve 1.5 milyonu da yolcu beraberinde getirilen olmak üzere toplam 17.5 milyon telefon girdiğine dikkat çeken BTK Başkanı, "Otomotivde olduğu gibi cep telefonunda da ikinci el piyasası kurulup, çalıştırılabilirse, bu yurtdışından ithalatı düşürür. 2. el, 17.5 milyonun yüzde 20’sini kesse, ki bu da 3.5 milyon telefon eder, ortalama 200 dolarlık bir fiyattan ekonomiye yılda 700 milyon dolar katkı sağlar" diye konuştu. Maliye’nin şu anda Türkiye’de 2. elde satılan cep telefonlarından hiç gelir sağlayamadığını ifade eden Acarer, "Bu alanda yüzde 2-3 bile vergi olsa bu Hazine açısından artı bir değerdir. Ancak 2. el pazarının çalıştırılabilmesi için de daha düşük bir KDV oranı olmalı" dedi.

’FİBER ÇEKMEZSEK 2-3 YILA KALMAZ TRAFİK TIKANIR’

Türkiye’nin aylık ortalama 32 saat ile İngiltere’den sonra Avrupa’nın en çok internet kullanan ülkesi olduğunu belirten Acarer, "2006-2012 arasında Türkiye’nin yurtdışı internet çıkışı tam 90 kat arttı. Data kullanımındaki büyümeye karşın şebeke yatırımları aynı hızda büyüyemiyor. Hızla fiber çekmemiz lazım. Yoksa 2-3 yıl sonra data trafiği tıkanacaktır" dedi.

DİREKT MESAJ ŞİMDİLİK SERBEST

Toplu mesaj servislerinden gelen SMS’ler engellenebiliyor. Bu işlem abonesi olduğunuz GSM operatörünün çağrı veya online işlem merkezi aracılığıyla yapılabiliyor. Ancak firma direkt SMS atıyorsa, bunu engellemek şu an için teknik olarak mümkün olamıyor.

İHA, haber7.com


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...