Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Web trafiğinin yüzde 61.5’i bot kaynaklı      17.12.2013    Yazar : admin

  Yeni bir araştırma, internet trafiğinin yüzde 60’ından fazlasının insanlardan bağımsız olduğunu gösterdi. Araştırma, geride kalan bir yıl içinde ‘bot’ kaynaklı internet trafiğinin yüzde 21 arttığını ortaya koydu.


Şu an bu sayfayı birçok ‘robotla’ beraber okuyor olabilirsiniz... Araştırma şirketi Incapsula’nın raporuna göre, internet trafiğinin yüzde 61.5’i bot kaynaklı. Rapor, getçiğimiz yıl bu oranın yüzde 51 olduğunu belirterek yaşana artışa dikkat çekti.

Botların birçoğu kötü amaçlı yazılımlarla bir araya getirilen bilgisayarlardan oluşuyor olsa da, web trafiğinin büyük kısmından sorumlu olan botların ‘iyi huylu’ olduğu ifade edildi.

BBC’nin haberine göre, otomatik yazılım araçlarının bazıları web sitelerini gezinerek içeriklerinin indeksini çıkarmak için; bir kısmı analitik şirketleri tarafından sayfaların performansını ölçmek için; diğerleri de silinmeden önce verilerin arşivlenmesi gibi belli görevlerde kullaılmak için  oluşturuluyor.

Icapsula, raporun hazırlanması için 90 günlük süre içinde 1.45 milyar bot verisi inceledi. Veriler, şirketin müşterileri tarafından işletilen 20 bin web sitesi üzerinde yapıldı.

‘İYİ HUYLU BOTLAR ARTIYOR’
Incapsula, her ne kadar bot faaliyeti artmış olsa da, geleneksel kötü amaçlı yazılımların kullanımının azaldığına dikkat çekti.

Raporda, otomatik olarak gönderilen spam oranında yüzde 75 azalma olduğu vurgulanırken, bu azalmada en büyük etkenin Google gibi internet firmalarının çalışmaları olduğu belirtildi.

Dahası, botların hack eylemlerinde yüzde 10 azalma yaşandı. Bu kapsamda kötü amaçlı yazılımların dağılımı, kredi kartı bilgisi hızrsızlığı ve web sayfalarına düzenlenen saldırılarda düşüş yaşandı.

Öte yandan, güvenlik önlemlerini  aşarak web sayfalarından bilgi çalmak için geliştirilen yeni saldırılarda yüzde 8’lik artış olduğu belirtildi.

Incapsula raporu, arama motorlarının yeni haberleri ve sonuçları daha hızlı sunmasını sağlayan ‘İyi niyetli’botların artışının yüzde 55 olduğunu ifade ederek değişimin iyi yönde olduğunun altını çizdi.

ntvmsnbc.com


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...