Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Dünyanın En Hızlı Veri Aktarımı Gerçekleştirildi      03.11.2014    Yazar : matkap52

  İnternetin global olarak en büyük sorunlarından birisi bant genişliği ve altyapısı. Her ne kadar bu alanda iyileştirmeler yapılsa da, ülkemizdeki altyapı maalesef hala yetersiz. Fakat bilim insanlarının bu konudaki çalışmaları, ileriye çok daha umutlu bakmamızı sağlıyor.


ExtremeTech’in haberine göre, Hollanda ve ABD’deki araştırmacılar, fiber ağ rekoruna imza attılar. Uzunca bir süredir bu çalışmayı sürdüren bilim insanları, bir fiberglas üzerinde saniyede 255 terabit beri aktarmayı başardılar. Bu hızın dünya rekoru olmasının yanı sıra, 1 GB’lık bir filmin 0.03 milisaniye de inmesi anlamına geliyor. (yani 33 tane 1 GB’lık film 1 saniyede inecek. Allah’ını seven üstüme toprak atsın!)


Günümüzde bir fiber, maksimum 100 Gbps hıza ulaşıyor. Bilim insanlarının ulaştığı 255 terabit hızına oranladığımızda, fiberin 2.550 kat daha yavaş olduğunu görüyoruz. Verdiğimiz bu örnek, bu hızın ne kadar inanılmaz boyutlarda olduğunu anlamamız için yeterli gibi görünüyor.
 
Artık sadece uyuduğumuz vakit dışında hemen hemen tüm günümüzü akıllı telefonlarla, PC’lerle, tabletlerle geçirir olduk. Bu yüzden böylesi hızlara ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu söylesek azdır. 

 


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...