Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

ScientiFantastic Ekibi 10K Video Çekim Denemesi Yaptı      14.02.2015    Yazar : matkap52

  Teknolojinin her alanında yaşanan gelişmeler olduğu gibi özellikle geçtiğimiz 1-2 yıl içinde görüntü teknolojisinde büyük gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İlk olarak HD çözünürlüğü duyduğumuzda hatırlarsınız, ne kadar hoşumuza gitmişti. "Vay arkadaş, çok gerçekçiymiş" diye içimiz geçerdi. Daha sonra da Full HD diye bir şey duyduk ki "Bu daha gerçekçi" diye bir yakıştırma yaptık. Hatta hatırlıyorum "Bunun ötesine de geçemezler aga, bundan daha gerçekçi olamaz" diyen çevreler bile vardı. Sonrasında bir baktık ki telefonlarda bile (Örn. LG G3) 2K denilen bir çözünürlük çıktı karşımıza.


Tam bunu sindireceğiz derken bazı firmalar 4K ekran çözünürlüğünü duyurdular. Ardından Apple iMac’te5K ekran teknolojisini kullandığını açıkladı, daha hop ne oluyor diyemeden LG, 8K diye bir tabir çıkardı. Yani bir anda "Allah yürü ya kulum" dedi tabiri tam bu sektöre uygun hale geldi.

Daha 8K’yı duyanların bile sayısı azken ScientiFantastic adlı ekip 10K çözünürlüğündeki video demosunu yayınladı. Evet, yanlış duymadınız. Sayısal verilerle örneklemek gerekirse 10328x7760 piksel çözünürlüğünde bir video kaydı yapıldı. 

Yukarıdaki örnek SD, Full HD, Quad HD ve 4K çözünürlüklerini gösteriyor. Doğal olarak en genişi 4K. Ama 4096x2160 olan 4K çözünürlüğüne bile büyük derken 10328x7760 çözünürlüğünü hayal etmek gerçekten biraz zor olabilir.

 

Bu görmüş olduğunuz videoya ait olan görsel, tamı tamına 10K çözünürlüğünden alınan bir ekran görüntüsü. Şimdi de o işaretlenmiş kırmızı alana video üzerinden yakınlaştırmış olalım.

Çekilen video üzerinden yapılan %50 ölçekli bir yakınlaşrmada o kırmızı çerçeveli alan bu kadar net bir şekilde görülebiliyor. Ama gördüğünüz gibi sol üstte bir işaretli alan daha mevcut. Bir de ona bakalım.

Şimdi de o çerçeveli alana video üzerinde yapılan %50lik bir yakınlaştırma sonrasında alınan ekran görüntüsü. Yani %100 oranında yapılan zooma rağmen görüntü hala net ve ayrıntılar rahatça seçilebiliyor. Gerisini siz düşünün.


Bu kadar bahsettikten sonra merak edenler için kullanılan makinenin Phaseone IQ180 marka bir fotoğrafmakinesinin olduğunu belirtmiş olalım.

İşte 10K çözünürlüğü bizlere anlatan ve birkaç örneği daha barındıran muhteşem ScientiFantastic videosu. (Şarkı da Tony Anderson’un Hold On isimli parçasıymış. Bu da meraklılara ufak bir bilgi)


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...