Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Online Depolama ile Usb Disklerden Kurtulun!      27.03.2015    Yazar : admin

  Online depolama, kısaca verilerimizi internet ortamında saklayabileceğimiz, sadece bizim veya izin verdiğimiz kişilerin erişmesine imkan veren bir hizmettir. Ülkemizde birçok kişi bu hizmetlerin farkında olmasına rağmen hesap açmak, dosyaları kopyalamak ve güvenlik çekinceleri adına bu hizmetleri kullanmıyor. Sizce de artık usb disklerden, virüslerden ve veri kayıplarından kurtulmanın zamanı gelmedi mi?


Dosyalarınızı internet ortamına aktarın.

Artık internet hayatımızın bir parçası evimizde, işyerimizde, telefonumuzda sürekli internete bağlı durumdayız. Durum böyleyken neden resim, video, office dosyaları, çizimler ve diğer birçok önemli evraka internete bağlı olduğumuz her yerden ulaşmayalım. Ayrıca tüm bu dosyaları internet ortamına taşıyarak güvenli bir şekilde korunmasını da sağlayabiliyoruz. Bu sayede hard diskin bozulması, laptopun kırılması vs gibi akla gelebilecek her türlü fiziki kazadan dolayı oluşacak veri kayıplarından da kurtulabiliriz.

Diğer bir önemli nokta usb bellek kullanımından kaynaklanan sorunlar. Usb bellekler kullanışlı olmasının yanında birçok tehlikeyi de yanında getiriyor. Birçok virüs bellekler aracılığıyla bilgisayarları kullanılmaz hale getirebilirken, aynı zamanda muhtemel veri kayıplarına neden olabilmekte. Arkadaşınızın verdiği belleği bilgisayarınıza taktığınız anda çocukluk fotoğraflarınızı, yüksek lisans tezinizi veya önemli şirket evraklarınızı kaybedebilirsiniz.

Peki bu hizmetler neler ve nasıl kullanabilirim?

Artık  Google Drive, Yandex Disk, Dropbox, OneDrive, iCloud gibi hizmetlerle internet kullanıcıları, ihtiyaç duyulan dosya depolama alanlarına kavuşmuştur. Saydıklarımın dışında bu hizmeti sunan birçok kuruluş olmasına rağmen güvenilirlik adına bildiğiniz firmaları kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Google Drive: Google firmasının sunduğu, 15 GB disk alanına sahip olabileceğiniz ücretsiz bir hizmettir. Youtube, Gmail gibi herhangi bir google hesabınız varsa tekrar üye olmadan kolaylıkla kullanıma başlayabilirsiniz. Üye olmak yada daha detaylı bilgi almak için http://www.google.com.tr/intl/tr/drive/adresini ziyaret edin.

Yandex Disk: Veri depolamada diğer önemli bir alternatif ise Yandex Disk’tir. Ülkemizde son birkaç yılda sunduğu hizmetler ile google’ın en büyük rakibi diyebiliriz. Yandex disk 10 GB’lık veri depolama alanı sunuyor. Tabi ki hizmette faydalanabilmeniz için bir yandex hesabınız olması gerekmekte. Üyelik ve detaylı bilgi için https://disk.yandex.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

One Drive (Eski SkyDrive): Microsoft’un sunduğu bulut depolama hizmeti 15 Gb’lık veri depolama imkanı sağlıyor. Bu hizmetten faydalanabilmeniz için bir Hotmail veya Microsoft üyeliğiniz olması yeterli. Ayrıca OneDrive ile, office belgelerinizi internet üzerinde oluşturup, düzenleme şansınızda var. Detaylı bilgi ve üyelik için https://onedrive.live.com/about/tr-tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak : kodlamamerkezi.com


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...