Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Apple, Ekonomiyi Kendi Başına Alt Ediyor.      13.03.2010    Yazar : admin

  Çoğu firma günü kurtarmaya çalışıyor; fakat Apple’da durumlar çok farklı. Peki, bu işin sırrı nedir? iPhone 3GS’lerin gördüğü ilginin stokları tükenme noktasına getirdiğini sizlerle paylaşmıştık. Aldığımız bilgiye göre işler fabrika cephesinde de farksız olduğu yönünde. Ekonomik krize rağmen Apple, iPhone 3GS sayesinde satış rekorları kırıyor ve artık üretim, talebi karşılayamamakta. Bu durum sadece iPhone 3GS’ler için geçerli değil. Aynı zamanda aksesuar üretimi de satış hızından payını alıyor.


Hissedarlar olumlu gidişatı önceden görmüş olacak ki bu çarktan daha fazla faydalanmak istiyorlar.

Apple CFO (Chief Financial Officer) Peter Oppenheimer durumu şöyle izah ediyor:

* 8.3 milyar dolarlık bir gelir söz konusu; fakat talebi karşılayabilmiş olsaydık bu rakam 7.9 milyar dolar daha fazla olabilirdi.
* MacBook ve MacBook Pro’ların satışlarındaki %13′lük büyüme ile diğer bilgisayar üreticilerini toptan satış oranında geride bıraktık. Hatta hiç Mac kullanmamış kullanıcılar, Mac bilgisayar satış payımızın yarısını oluşturuyor.

* 5.2 milyon iPhone kulaklık seti bu çeyrekte satıldı. Bu azımsanmayacak bir rakam.
* iPod Touch satışlarında %130′luk bir ilerleme kaydettik. Tabi bu büyüklükteki bir ilerlemeye iPod Touch’lara uygulama yüklenebilmesinin de büyük faydası var.

Ekonomik kriz kişisel bilgisayar satışlarını büyük derecede yavaşlatmış olsa da galiba bu en çok Apple’ın işine geldi. Tabi bundaki en büyük etkenlerden biri de MacBook ve MacBook Pro’larda yapılan indirim.

Şunu da hatırlatmakta yarar var. Apple CEO’su Steve Jobs artık tamamen iş başında!


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...