Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

Firefox Motor Değiştiriyor!      15.03.2010    Yazar : admin

  Firefox’un motor alt yapısı değişecek.Firefox sonraki sürümünde büyük bir değişime hazırlanıyor: Peki ama nedir bu değişim? Bir zamanların en hızlı web tarayıcısı Firefox‘un javascript yarışında artık arka sıralarda yer aldığı çoktandır bir sır değil. Geçenlerde 10.5 sürümüyle yenilenen Opera da javascript yarışında hep en önde giden Chrome’u burun farkıyla geçmeyi başarınca Firefox iyice geride kaldı. Bu Firefox’un yavaş olduğu anlamına gelmiyor; sadece bugünlerde javascript performansı ölçümünde milisaniyelere dahi önem verildiği için böyle bir yargıya ulaşılabiliyor.


Mozilla geliştiricisi David Mandelin bu gidişatı çok yakında değişeceğini açıkladı. Zira Firefox, bir sonraki sürümünde yeni bir javascript motoru kullanacak: JägerMonkey (avcı maymun). İşin ilginç tarafı ise JägerMonkey’ın yapımında Apple’ın açık kaynaklı Webkit motorundan da faydalanacak. Şu anki görüntüleme motoru TraceMonkey ve Webkit yepyeni bir motora dönüşme yolunda birleşecek.

Büyük değişim ne zaman?

TraceMonkey’in iz sürmedeki başarısı ile JägerMonkey metodu JIT’in derleme performansı sayesinde yepyeni, her iki dünyanın da en iyi yanlarını birleştiren bir motor ortaya çıkacak. JägerMonkey şu an çok erken bir geliştirme seviyesinde ve bu yüzden çıkış tarihine dair hiçbir ibarede bulunulmadı.

Firefox’un bu değişimle ne kadar başarılı olacağını kestirmek şimdilik pek kolay değil. Webkit görüntüleme motorunun hâlihazırda Safari ve Chrome tarayıcılarında kullanıldığını da hatırlatalım.


Facebook'ta Paylaş    

Diğer Bilişim Haberleri        Tüm Haberler       Ana Sayfa

  =>Yorum Ekleyin...

İsim Giriniz :

  

  =>Yapılan Yorumlar...