Üye Girişi Yapınız     resim

    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum

Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle
resim
Çocuklara kodlamayı milli platform HackerCan öğretecek
resim
resim resim resim resim resim resim resim resim resim resim
 Son Eklenen Makaleler...  Kategoriler
resim

 C#’ta diziye girilen sayıları sıralama

Bu makalemde C# programlama dilinde sayı sıralama işlemini gerçekleştireceğiz. Sayıların sıralanabilmesi için sıralanacak olan sayıları bir dizide tutmak en mantıklı yoldur. Bu uygulamamızda tek boyutlu bir dizi kullanacağız. Öncelikle kullanıcıdan kaç adet sayı sıralamak istediği sorulacak ve verilen cevap kadar döngü tekrar ederek kullanıcıdan ratgele sayılar girmesi istenecek. Girilen sayılar ListBox1’de listelenecek.

admin   12.03.2013   14:06:41 Devamını Oku
resim

 C#’ta tek ve çok boyutlu diziler

Bellekte aynı türden sıralanmış verilerin oluşturduğu yapıya dizi denir. Tek bir tanımlama yapılarak istenilen sayıda veri girişi sağlanabilir. Dizi elemanları bir indis numarasına sahiptir. İndis numaraları varsayılan olarak sıfırdan başlar. Dizinin kaç elemanlı olacağı dizinin tanımlandığı satırda veya daha sonra da belirtilebilir. Ayrıca dizi tanımlaması yapıldığında dizinin eleman sayısı, kullanılacak eleman sayısından az ise dizi yeniden boyutlandırılabilir.
admin   12.03.2013   11:42:45 Devamını Oku
resim

 Text Kutusuna Girilen yazının harflerini diziye aktarma ve Z’den A’ya sıralayarak ekrana yazdırma

Bu makalede bir butona tıklandığında text kutusuna girilen yazının harflerini bir diziye aktarıp daha sonra dizi içerisindeki harfleri Z’den A’ya sıralayarak ekrana yazdıran bir programı sizlerle paylaşacağım.

gürcü   07.03.2013   16:47:18 Devamını Oku
resim

 Flash’ta düğmeye ses ekleme

Bu dersimizde basit bir animasyon yapacağız. Animasyonumuzda düğmeye’nin tıklanma hali(Aşağı) için ses ekleyeceğiz. Düğmenin Up(Yukarı), Üzeri(Over) ve Aşağı(Down) hallerini kullanacağız. Animasyonu Flash CS3 ile gerçekleştireceğiz. İşlem basamakları için devamına bakınız.

admin   07.03.2013   10:20:54 Devamını Oku
resim

 Javascript ve Css Kullanarak Yatay Menu Yapımı (Body Etiketini Kullanmadan..)

Javascript ve Css kullanarak yapmış olduğum bir Yatay Menu...

Muhammed Öztürk   07.03.2013   08:39:31 Devamını Oku
resim

 Textbox’a girilen değeri diziye aktarma ve ekrana yazdırma

Text kutusuna girilen değer sayıyı dizye ekle butonu ile ekle fonksiyona gönderiliyor . Ekle fonksiyonu içerisinde dizinin eleman sayısı kontrol ediliyor ve dizi dolu değilse deger ekleniyor.. Doluysa dizi dolu uyarısı veriyor. Yaz fonksiyonunda ise dizinin elamanları yazdırılıyor.

mehmetgunay   06.03.2013   12:04:43 Devamını Oku
resim

 Asp.Net’te veri şifreleme

Kullanıcıların, TC_no, şifre gibi bilgilerini veritabanına olduğu gibi kaydetmektense şifreleyerek kaydetmek güvenliği daha üst seviyeye çıkarır. Bu makalede sizlere MD5 ve SHA1 şifrele algoritmaları ile verilerin nasıl şifrelendiğini anlatmaya çalışacağım.

admin   04.03.2013   11:00:23 Devamını Oku
resim

 include metodu ile sayfa çağırma

Asp / Asp.Net teknolojilerinde, include metodu ile bir sayfanın içerisine başka bir sayfayı çağırabilir. Bu işlem bize aynı kod parçasının her sayfada yeniden yazılması gereksinimini ortadan kaldırır. Örneğin web sitenizde kullanmış olduğunuz menünün kodlarını her sayfaya yapıştırmaktansa, bir menu.aspx sayfasına yazarak, diğer sayfalardan menu.aspx’i çağırabilirsiniz.

admin   03.03.2013   13:50:06 Devamını Oku
resim

 Java Script Döngüler(for, while, do-while)

Java script’te; for, while ve do.. while olmak üzere 3 döngü kullanılır. Döngüler, program içerisinde çalışması istenen kod parçalarının belli bir şarta bağlı olarak istenilen sayıda tekrar etmesi için kullanılır. for döngüsü ile while döngülerinin çalışma mantığı biraz farklıdır. Şimdi döngüleri teker teker açıklamaya çalışacağım.

admin   01.03.2013   13:30:38 Devamını Oku
resim

 Javascript le basit bir not ortalaması hesaplama

 İf-else karar yapısını kullanarak yapılmış bir javascript örneğidir. text kutularına girilen değerler parseInt komutu ile sayısal değere çevrilmektedir. Sayısal değere çevrildikten sonra ortalamaları alınarak mesaj penceresinde gösterilmiştir.

mehmetgunay   27.02.2013   11:42:22 Devamını Oku
resim

 Javascript switch kullanımı


Programın akış denetimin sağlanmasını sadece if ile yapmak zorunda değiliz. Bazen if dışında da seçenekleri kullanabilir. Başka programlama dillerinde de kullanılan switch yapısı bu anlamda işimizi görmektedir. Konuyu bir örnekle açıklamaya çalışacağım. Bu örneğimizde, kullanıcıdan bir tercih girmesi istenmektedir. Kullanıcı "E" seçeneğini girerse tarayıcı penceresi kapanacak, hayır girerse "Çıkış yapmadınız" mesajı ve eğer başka bir değer girerse de "Yanlış Seçim" mesajı verdiriyoruz.

admin   27.02.2013   09:20:18 Devamını Oku
resim

 JavaScript karar yapısı if-else

 Javascriptte basit bir if-else karar yapısı örneği. Örneğimizde yas değişkeni değerine göre iki farklı fonksiyon çalışmaktadır. eğer yas değişkeninin değeri 18 den küçük ise red( ) fonksiyonu, değilse kabul() fonksiyonu çalışmaktadır...

mehmetgunay   27.02.2013   09:12:19 Devamını Oku
resim

 AS3 ile Animasyonu Başlatma - Durdurma(Start - Stop)

 Bu dersimizde, bir animasyonu butonlara bağlı olarak play ve pause etme konusunu açıklamaya çalışacağım. Dil olarak AS3 kullanılmıştır. Örneğimizde, mavi bir cisim(kare) başka bir kırmızıcisme(daire) dönüşmektedir. Bu işlem gerçekleşirken butonla animasyonu durdurabiliyor ve devam ettirebiliyoruz.

admin   23.02.2013   12:14:32 Devamını Oku
resim

 Asp’de persists.upload bileşeni ile dosya yükleme

Öncelikle bilgisayarınıza persits.upload bileşenini kurmanız gerekiyor.. Bu işlemi www.aspupload.com/download linkinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu bileşeni indirdikten sonra setup ediniz.. Daha sonra yükkelem işlemi için form içeren bir html sayfası oluşturacağız..

admin   22.02.2013   15:23:50 Devamını Oku
resim

 Bir sayının karesini bulma

Bu program ile text kutusuna girilen sayının karesinin kaç olduğu bir fonksiyon içerisinde hesaplatılacak ve ekrana yazdırılacaktır. Butonun onclick olayında(javascript olayı), fonksiyon çağrılmakta ve çağırılırken form içerisinde yer alan text name’li text kutusuna girilene değer, fonksiyona parametre olarak gönderilmektedir.

gürcü   21.02.2013   20:09:30 Devamını Oku
resim

 javascript ile bir metnin karakterlerini kontrol

Bu örneğimizde ilk olarak textbox ve buton ekledik. Butona tıklayınca textbox a girilen metnin karakterlerini, teker teker alt alta ekrana yazdırdım. Kodları inceleyiniz.

gürcü   20.02.2013   12:47:36 Devamını Oku
resim

 Asp’de FSO(FileSystemObject) ile sunucu dosya işlemleri

Persits bileşenlerini kullanmadan, sunucu üzerinde bazı dosya işlemlerini FSO ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler, dosya ve klasör oluşturma, silme, listeleme, dosya içine kayıt ekleme gibi işlemlerdir. Şimdi neler yapılabildiğini detaylı görelim.

admin   19.02.2013   19:43:42 Devamını Oku
3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12İlk « Önceki Sonraki » Son
AJAX HTML
ANDROID JAVA
ASP JavaScript
ASP.Net JOOMLA
Bilişim MySql
C / C++ PASCAL
C#.Net PHP
CSS SQL
EXCEL VB.Net
Fireworks Windows
FLASH WordPress

 Bizi Facebook'tan Takip Edin

 Yazarlar

 Ayhan
 Sarı

 Orhan
 BAYAR

 Muhammed
 Öztürk

 Ömer Faruk
 Arslan

 Mehmet
 GÜNAY

 Uğur
 Yılmaz

 Barış
 DAĞIDIR

 furkan
 kaya

 Bahri
 Dinc

 No
 Name

 CEMAL
 GÜZELKAYA

 *  Makale ekleyin üst sıralarda görünün!


 Son Makaleler

 Bilişim ve Teknoloji'den Son Haberler