Üye Girişi Yapınız     resim

    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum

Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle
resim
Çocuklara kodlamayı milli platform HackerCan öğretecek
resim
resim resim resim resim resim resim resim resim resim resim
 Son Eklenen Makaleler...  Kategoriler
resim

 Asp.Net ile web browser kapatma

Java Script ile yapılan browser kapatma işlemini asp.net kod penceresinden de yapabiliriz. Mesela bir butona tıklayınca browser’ın kapatılması için yazılacak kodlar şu şekildedir.

admin   30.01.2013   18:02:21 Devamını Oku
resim

 ASP Elekronik Kitap(e-book)(ASP Detaylı Anlatım)

Merhaba Arkadaşlar. İnternetten bulmuş olduğum bir ASP elektronik ders notunu(word belgesi) düzenleyerek sizler için baylaşıyorum. ASP ile ilgilenenler ya da ilgilenmeyi düşünenler için gerçekten güzel bir kaynak. İnceledim. Çok işinize yarayabilir.

admin   29.01.2013   12:49:49 Devamını Oku
resim

 Java ve C# Karşılaştırması?

C#’ın Microsoft tarafından ortaya atılışından beri C#’ın Java’ya benzeyip benzemediği, C#’ın Java’dan üstün olmadığı gibi başlıklar yazılım dünyasında en çok tartışılan konular arasında yer alıyor. Internet, iki dilin taraftarları arasındaki polemik düzeyine varan tartışmalar, iki dilin teknik özelliklerini karşılaştıran bilimsel makaleler, her iki dili de benimseyenlerin yaptığı yorumlar ve her iki dili de sevmeyenlerin verdiği beyanatlarla dolu.
 

C#’ın öncesinde Java’nın özellikleri en çok tartışılan konuların başında geliyordu. Java’nın Sun tarafından ortaya atıldığı günden beri, her yerde ne kadar kötü bir dil olduğu, ne kadar yavaş çalıştığı gibi konularda yoğun bir anti-Java kampanyası vardı. Elbette bunda Java teknolojisinin kendi ellerindeki teknolojileri geride bırakacağından korkan bazı firmalar var. (Yoksa ’firmalar’ yerine sadece ’firma’ mı demek lazım?) Ancak herşeye rağmen Java giderek yaygınlaştı, C++ gibi ’güçlü’ diller, Visual Basic gibi ’kolay’ diller arasında var olmayı bildi. Hatta giderek bir çok geliştirici eski dillerinden vazgeçip Java’ya geçer oldular. Java üniversitlerde okutulan, hemen her konuda yazılım geliştirmekte kullanılan bir dil oldu. Servlet ve JSP teknolojisiyle sunucu tarafında, J2ME’la el cihazlarında, Swing ve AWT gibi arayüzlerle masaüstünde bir çok dile ve platforma rakip oldu. Bazılarında başarısız oldu, bazılarında sildi süpürdü. Java ’rakipsiz’di. Ama artık bir rakibi var : C#.

admin   28.01.2013   13:47:22 Devamını Oku
resim

 CSS Text(Metin) özellikleri açıklama ve örnek uygulama

CSS ile metinler üzerinde mükemmel biçimlendirmeler yapabiliriz. Bu yazımda, css kullanarak metinler üzerinde yapılabilecek biçimlendirmelerden bazılarını örnek bir uygulama ile anlatmaya çalışacağım...

admin   28.01.2013   11:12:03 Devamını Oku
resim

 Asp.Net - Oturum Durumu Uygulaması

Bir önceki dersimizdek, asp.net session state özelliklerini vermiştik. Şimdi konu ile ilgili bir uygulama yapalım. Bu uygulamada, Session State(Oturum Durumu) özelliği ile bir Web sitesine giriş yapmış kullanıcının bilgileri, o siteye kaç kullanıcının giriş yaptığı gibi bilgileri tutulabiliriz. Bu özelliklere örnek olarak 3 sayfadan oluşan bir site aşağıdaki gibi tasarlanmıştır.

admin   27.01.2013   13:34:04 Devamını Oku
resim

 Asp.Net - Session State (Oturum Durumu) Özellikleri

Session State(Oturum Durumu), Asp.Net sayfalarında her kullanıcı için özel olarak veri saklama ve bu verileri istenildiğinde çağırma amaçlı kullanılan yapıdır. HTTP(Hypertext Transfer Protocol, Hipermetin Aktarma Kuralı), Stateless(Durumsuz) bir protokoldür ve yapılan her yeni istek birbirinden bağımsızdır. Bu durumda sunucu bir önceki istekte ne gibi bilgilerin kullanıldığını veya saklandığını bilemez. Asp.Net ise Session State(Oturum Durumu) özelliği ile aynı tarayıcıdan gelen istekleri tanır ve isteklerin yaşam süreleri dolana kadar gelen istekleri saklar. Session State(Oturum Durumu) tüm Asp.Net uygulamalarında default(varsayılan) olarak gelmektedir.

admin   27.01.2013   13:21:05 Devamını Oku
resim

 Bir resmi, sayfa zeminine(body) tekrarlamadan döşeme

Bir önceki CSS dersimizde, bir resmin tekrarlanarak döşenmesini sağlamıştık. Bu sefer, resmin sayfa zemininde tekrarlanmadan ve sayfa zemini kadar büyüyerek yerleşmesini sağlayacağız. Bunun için verilen örneği inceleyiniz…

admin   23.01.2013   19:36:32 Devamını Oku
resim

 Bir zeminin arka planına tekrarlayan resim yerleştirme

Bir zeminin arka planına küçük resim yerleştirebilir ve zeminin büyüklüğüne göre resmin tekrar etmesini sağlayabilirsiniz. CSS’nin bu işlem için gelişmiş özellikleri vardır. Resmin tekrar etmesini sağladığınız gibi, tekrar etmemesini de sağlayabilirsiniz...

admin   23.01.2013   19:05:16 Devamını Oku
resim

 Pascal - Hareketli Menu Yapımı-2

Bu yazıda, hareketli menu-1’in bir benzeri gösterilmiştir. Program 2 kod parçasından oluşmaktadır. Diğer programlarda da kullanabilmek için cerceve1.pas isimli bir unit ve programın ana kod kısmı. Unit’i yazdıktan sonra Alt + F9 ile derleyin, cerceve1.TPU isimli dosyanın oluştuğunu göreceksiniz. Bu dosyayı BIN klasörüne de kopyalayın.. Daha sonra ana kod kısmını(menu2.pas) yazın ve çalıştırın.

admin   22.01.2013   20:37:23 Devamını Oku
resim

 Pascal - Hareketli Menu Yapımı-1

Bu çalışmada, bir programın ana ekranını oluşturan hareketli menülerin nasıl yapıldığı anlatılmaktadır. Burada, okul için kullanılabilecek öğrenci takip programının ana sayfasının görüntüsü tasarlanmıştır.

admin   22.01.2013   15:07:07 Devamını Oku
resim

 Php "Headers already sent" hatası

Sorunun tanımı: Blogunuza ulaşmak istediğinizde tarayıcı pencerenizde şöyle bir hata görüyorsünüz.
Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at...)

admin   21.01.2013   23:27:51 Devamını Oku
resim

 PHP Hata mesajları ve Anlamları

PHP’de karışaşılan hata mesajları ve anlamlarını bilmek işinizi kolaylaştırabilir. Bu nedenle, bu konuda bulduğum bir yazıyı burada paylaşıyorum.

admin   21.01.2013   23:20:21 Devamını Oku
resim

 Pascal’da Çarpım Tablosu

Pascal öğrenenler için, güzel bir çarpım tablosu örneği. Bütün çarpımlar çerçeve içerisinde ve genel olarak çarpım tablosuda çerçeve içerisinde yer almaktadır. Ayrıca işlemler Delay fonksiyonu ile belli bir zaman diliminde gerçekleşmektedir. Program içerisinde, procedure, döngü, karar yapısı, gotoxy konumlandırma komutu ve diğer pascal komutları kullanılmıştır.

admin   21.01.2013   21:53:14 Devamını Oku
resim

 ASCII Karakter tablosunu veren program

255 adet olan ASCII karakterlerini programcılar, program içerisinde kodlarıyla beraber kullanırlar. Örneğin A, yukaru tuşu, ESC vs. gibi tuşların bilgisayar dilinde bir binary sayı karşılığı vardır. Bu binary sayıların onluk sistemde, tablo şeklinde ifadesine ASCII karakter tablosu denilmektedir. ASCII elemanları nelermiş şimdi birlikte bakalım.

admin   19.01.2013   23:01:22 Devamını Oku
resim

 Pascal Hata Kodları

Pascal programcıları, derleme zamanı ve çalışma zamanı olmak üzere çeşitli hata mesajları(kodları) ile karşılaşırlar. Bu hata kodlarının her biri yapılan bir hatayı ingilizce olarak bildirir. Hatanın ne anlama geldiğini bilen programcı gerekli düzeltmeyi kolayca yapar ve yoluna devam eder. Bazen saatler alır hatta günler 

admin   19.01.2013   22:35:42 Devamını Oku
resim

 web.config Dosyası Özellikleri

ASP.NET’in en güzel yanlarından biri güçlü yapılandırma sistemidir. Bu yapılandırma sistemi XML tabanlı dosyalar kullanır ve "web.config" adlı dosyada saklanır. Bir ASP.NET uygulamasına herhangi bir web.config dosyası eklenmediğinde varsayılan olarak, sistem klasorleri altındaki, Microsoft Framework ile gelen machine.config dosyasından yapılandırmayı kalıtımla alır. Lakin bu hiçbir zaman yeterli değildir. Zaten Visual Studio.NET’de Visual Web 2005 de temel yapılandırmalara sahip birer Web.config dosyası oluşturulmuştur.

admin   17.01.2013   21:54:08 Devamını Oku
resim

 Web.config Dosyası Özellikleri ve Şifreleme

Web.config dosyası web sitesinin ortak konfigürasyon ayarlarının tutulduğu XML tabanlı bir dosyadır.Bu dosya sistenin kök dizininde olabileceği gibi belli dizinler altındada olabilir. Sitenin kök dizininde olduğunda dosyadaki bilgiler tüm siteyi etkiler, eğer bir dizin altına yerleştirmişsek dosyadaki bilgiler sadece o dizin altındaki sayfaları etkileyecektir.Buna örnek olarak üyelik sayfalarının içinde barındığı bir dizini verebiliriz. web.config dosyasında üyelik sayfalarının içinde bulunduğu dizin için kullanıcı girişi yapılmasını istediğimizde bu dizindeki sayfalara erişebilmek için yine web.config dosyasında belirttiğimiz kullanıcı adı/ parola çiftine sahip olan kullanıcılar istenilen sayfalara erişebilmektedir.

admin   17.01.2013   21:41:29 Devamını Oku
4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13İlk « Önceki Sonraki » Son
AJAX HTML
ANDROID JAVA
ASP JavaScript
ASP.Net JOOMLA
Bilişim MySql
C / C++ PASCAL
C#.Net PHP
CSS SQL
EXCEL VB.Net
Fireworks Windows
FLASH WordPress

 Bizi Facebook'tan Takip Edin

 Yazarlar

 Ayhan
 Sarı

 Orhan
 BAYAR

 Muhammed
 Öztürk

 Ömer Faruk
 Arslan

 Mehmet
 GÜNAY

 Uğur
 Yılmaz

 Barış
 DAĞIDIR

 furkan
 kaya

 Bahri
 Dinc

 No
 Name

 CEMAL
 GÜZELKAYA

 *  Makale ekleyin üst sıralarda görünün!


 Son Makaleler

 Bilişim ve Teknoloji'den Son Haberler