Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

     ASP ile Form İşlemleri(post, get)
     admin     19.02.2013     14:29:31

Üyelik, anket, yorum vb. formlardaki verileri sunucuya asp ile nasıl gönderebiliriz. Eğer, HTML formlarında yöntem (method) olarak GET belirtilmişse, asp ile fordan gelen verileri almak için  Request.QueryString POST belirtilmişse Request.Form kullanılır. Şimdi detaylı olarak inceleyelim.GET Metoduyla Veri Almak

GET Metodu verileri adres satırında yer alması yoluyla alır. Burada dosya adına eklenmiş bir soru işareti (?) sonrasında değişken=değer şeklinde veriler yer alır. Birden fazla veri kullanırken aralara ve (&) işareti getirilir.

Aşağıdaki örnekte HTML bir form oluşturduk ve bu form gönderildiğinde yine aynı dosya olan "form.asp" dosyasına verileri GET metodu ile gönderecektir. if not isempty( Request.QueryString("ad") ) Then ile değerin var olup olmadığını kontrol ettikten sonra, değer var ise "Hoş Geldin ad soyad" şeklinde yazılmasını sağlayacaktır.

<form method="get" action="form.asp">  Adınız: <input type="text" name="ad" /><br />  Soyadınız: <input type="text" name="soyad" /><br /><br /> <input type="submit" value="Gönder" /> </form> <%  if not isempty( Request.QueryString("ad") ) Then    ad = Request.QueryString("ad")    soyad = Request.QueryString("soyad")    Response.Write "Hoş geldin " + ad + " " + soyad   end if %> 


Örneğin yukarıdaki formu isim Murat, soyad Eliçalışkan yazarak gönderdik. Bu durumda adres satırı form.asp?ad=Murat&soyad=Eliçalışkan şeklinde görülecektir. İşte bu GET metodu yoluyla veri aldığımızı gösterir.

POST Metoduyla Veri Almak

POST Metodu verileri adres satırında görülmeden gönderir ve buradaki değerleri alabilmek içinRequest.Form("nesne") kullanılır.

Aşağıdaki örnekte yukarıdaki formu bu kez method="post" yazarak POST metoduyla hazırladık. Gönder butonuna basıp formu gönderdiğimizde form.asp dosyasına verileri gönderir. Bu kez POST metodu kullanıldığı için verileri Request.Form("nesne") yoluyla alırız.

<form method="post" action="second.asp">  Adınız: <input type="text" name="ad" /><br />  Soyadınız: <input type="text" name="soyad" /><br /><br /> <input type="submit" value="Gönder" /> </form> <%  if not isempty( Request.Form("ad") ) Then    ad = Request.Form("ad")    soyad = Request.Form("soyad")    Response.Write "Hoş geldin " + ad + " " + soyad   end if %>

 

Facebook'ta Paylaş    
Diğer ASP İçerikleri       Tüm Yazılar        Ana Sayfa


  =>Soru Sorun veya Yorum Yazın...

İsim Giriniz :
  

  =>Yapılan Yorumlar...