Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

     Flash’ta düğmeye ses ekleme
     admin     07.03.2013     10:20:54

Bu dersimizde basit bir animasyon yapacağız. Animasyonumuzda düğmeye’nin tıklanma hali(Aşağı) için ses ekleyeceğiz. Düğmenin Up(Yukarı), Üzeri(Over) ve Aşağı(Down) hallerini kullanacağız. Animasyonu Flash CS3 ile gerçekleştireceğiz. İşlem basamakları için devamına bakınız.İşlem Basamakları : 

1) Dosya-İçe Aktar - Kitaplığa Aktar seçeneği ile animasyonunuza bir ses dosyası ekleyin. C:\Windows\Media konumundan windows’un kısa seslerini ekleyebilirsiniz.

2) Sahnenize bir düğme oluşturun. Bu işlem için bir dikdörtgen çizin ve üzerine yazı yazın. Fare ile dikdörtgeni seçiniz(yazıyıda seçmiş oluyorsunuz) ve F8’e basınız. Düğme seçeneği ile şeklinizi düğme sembolüne dönüştürmüş olacaksınız.

3) Düğme üzerine çift tıklayarak, düğmenin kendi zaman paneline geçiniz. Burada düğmenin Üzeri ve Asağı durumlarına birer ana kare ekleyiniz. İsterseniz her iki durum için düğemin yazı ve zemin görünümünde değişiklik yapabilirsiniz.

4) Aşağı(Down) karesi seçiliyken, kitaplıktaki(kütüphanedeki) ses dosyanızı sahneye sürükleyin. Ses dosyaları görünmez. Aşağı karenizde ses eklendiğini göstermek için  bir yatay çizgi oluşacaktır.

5) Ctrl + Enter ile animasyonu test edin. :)

Buradan deneyebilirsiniz.

 

Facebook'ta Paylaş    
Diğer FLASH İçerikleri       Tüm Yazılar        Ana Sayfa


  =>Soru Sorun veya Yorum Yazın...

İsim Giriniz :
  

  =>Yapılan Yorumlar...