Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

     Fireworks ile gif animasyonu yapma
     admin     28.03.2013     09:51:46

Fireworks ile kolayca gif animasyonu oluşturabiliriz. Gif animasyonlarının mantığı şu şekildedir. Hareket eden veya şekli değişen nesnenin her durumu için yeni bir kare ekliyoruz ve yeni karede şeklin bir sonraki halini oluşturuyoruz. Bu yeni oluşturmak için ya bir önceki karedeki şekli kopyalayıp üzerinde değişiklik yapıyoruz ya da yeniden başka bir şekil çiziyoruz.Aşağıdaki gif animasyonunu yapmak için yapılması gereken işlemleri adım adım anlatalım : (Adobe CS3 Fireworks ile yapıldı)

Adım-1 : 700pxX120px ve tuval rengi siyah olan yeni bir fireworks belgesi oluşturuyoruz.

Adım-2 : Sağ taraftaki paneler bölümünde Sayfalar, Katmanlar ve Kareler panelinin görünür olmasını sağlayınız. Kareler sekmesini seçili duruma getiriniz.

Adım-3 :  Burada bir Kare 1 ’in var olduğunu göreceksiniz. Aracın hareketinin daha gerçekçi olması için adımları küçük tutmakta fayda var. Ben burada aracın sol taraftan sağ tarafa hareketini 21 karede gerçekleştirdim. Daha gerçekçi olmasını istiyorsak bir kareden diğerine geçerken yer değişim miktarını 20px’den 10px’e düşürebiliriz. Ama bu kare sayısının 2 katına çıkmasına ve animasyonun dosya boyutunun artmasına neden olur. Tercih sizin :)

Adım-4 : 1.karede şekli çizdikten sonra, kareler panelinin altındaki +(artı) simgesine tıklayınızve Kare 2’yi ekleyiniz. Kare 2’yi seçiniz ve tuvaldeki tüm şekilleri CTRL + A ile seçtikten sonra 20 px sağa hareket ettiriniz. (Shift + Sağ Ok ile yapabilirsiniz.)

Adım-5 : Sağa hareket ettirdikten sonra hareket hissi oluşturabilmek için arabanın lastikleri üzerinde küçük bir değişiklik yapmamız gerekir. Ben laslikler üzerine çizdiğim yatay ve dikey çizgileri çapraz olacak şekilde döndürdüm. 3.karede ise tekrar 1.karedeki durumlarını kullandım.

Adım-6 : Bundan sonrasında 1.karedeki şekli 3,5,7, .... ve 2.karedeki şekli 4,6,8,10,... uncu karelerde kullanabilirsiniz. Yapacağınız tek şey kopyala-yapıştır işlemi ve her karede şekillleri bir önceki kareye göre 20px sağa kaydırmak.

Daha profesyonel, daha gerçekçi çalışmalar yapabilirsiniz. İyi çalışmalar :)

Facebook'ta Paylaş    
Diğer Fireworks İçerikleri       Tüm Yazılar        Ana Sayfa


  =>Soru Sorun veya Yorum Yazın...

İsim Giriniz :
  

  =>Yapılan Yorumlar...