Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

     SQL’de Select(Seçme) Sorgusu-1
     admin     02.04.2013     12:03:01

Daha önceki makalelerimde Veri İşleme Dili(DML) komutlarından bahsetmiş ve ayrıntılı olarak daha sonraki makalelerde anlatacağımdan bahsetmiştim. Bu makalemde SELECT komutunun örnek bir veritabanı üzerinde kullanımını ve sorgu sonuçlarını detaylı olarak resimlerle birlikte anlatmaya çalışacağım. Bu makalede kullanılan veritabanı yönetim sistemi Access’tir.Kullanacağımız Access Dosyası : KIMLIK.accdb

Tablolar ve veri türleri aşağıdaki gibidir : 

Bu veritabanı dosyasının tablolarına örnek olması açısından bir miktar veri girişi yaptım. Sorgularda o verileri görecekiniz.

Veritabanı bağlantısının nasıl yapılacağından ve sorgu sonucunda elde edilecel verilerin bir DataGridView kontrolünde nasıl gösterileceğinden bu makalede bahsetmeyeceğim. Çünkü bu konulara ait makaleleri C# veya ASP.Net kategorilerinde paylaşıyorum ya da paylaşacağım.

Bazı alanların başında gördüğünüz anahtar işareti olanaın Birincil Anahtar(Primery Key) olduğunu gösterir. Birincil anahtar olan alanlar tekrarlanamazlar. Mesela aynı tc numarasının birden fazla kişiye verilememesi, aynı plaka kodunun birden fazla ile verilmemesi gibi...

SELECT(Seç) sorgusunun bir çok fonksiyonla birlikte kullanımı vardır. Belirtilmiş olan tablo / tablolar’dan istenilen verileri alır ve bir sonuç kümesi oluşturur. Aslında sonuçları tutan sanal bir tablo oluşturur. Bu sanal tablo fiziksel olarak mevcut değildir. Sadece sorgu sonucunda oluşur ve hafızada yer tutar. Programın çalışması sona erince yok olurlar.

Bu uygulamada yazacacağınız uygulamaları C# ile Access üzerinde Create-Alter-Drop uygulaması makalesinde olduğu gibi bir Visual Studio uygulaması oluşturup windows form üzerindeki bir textbox’a yazarak veya Access’in SQL kod yazma ekranında yazarak deneyebilirsiniz.

Bir tablodaki tüm alanların ve istenilen alanlara ait verilerin seçilmesi :

SELECT tc_no,adi,soyadi FROM ogrenci // ogrenci tablosundaki belirtilen alanlara ait veriler seç


SELECT ilce_adi FROM ilceler // 
ilceler tabloundaki sadece ilce_adi alanına ait verileri seç


SELECT * FROM ogrenci // 
ogrenci tablosundaki tüm alanlara ait verileri seç

Örnekler çoğaltılabilir.

Sorguya şart ekleme(WHERE) ==>

Facebook'ta Paylaş    
Diğer SQL İçerikleri       Tüm Yazılar        Ana Sayfa


  =>Soru Sorun veya Yorum Yazın...

İsim Giriniz :
  

  =>Yapılan Yorumlar...