Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

     Sosyal Mühendislikte En Çok Yapılan Hatalar
     matkap52     02.01.2018     20:51:17

Sosyal mühendislikte en çok yapılan hatalar sıralayalım. Görmek için makaleye göz atabilirsiniz.Sosyal mühendislikte en çok yapılan hatalar sıralayalım… 
1.) İyi bilmediğiniz bir konu hakkında konuşmak.
2.) Bilinen, söylenen şeyleri tekrarlamak yani laf kalabalığı yapmak.
3.) Hayret ve merak uyandırıcı laflardan uzak durmamak.
4.) Anlatılanlardan emin olmadan konuşmak ve konuşmalarda sürekli çıkmaza girmek, çelişkili konuşmak.
5.) Argo ve ahlaksız konuşmalara dalmak ve abartmak (Tabi yerine göre söylenir ama her şeye rağmen ciddi olmamak).
6.) Basmakalıp lafları sıklıkla kullanmak.
7.) Kendinizi öven cümlelere fazlasıyla önem vermek.
8.) Teorik konuşarak karşı tarafı sıkmak.

Bu maddeleri örnek vererek açıklayalım. 

1.) İyi bilmediğimiz konu hakkında konuşmak: Sosyal mühendislik uygulama esnasında kurban ile sohbete daldığımızda iyi bilmediğimiz, yani konuya tamamen hakim olamayacağımız bir konu hakkında konuşmamalıyız.
Eğer böyle bir konuşmaya girersek de kısa süre içinde hakim olduğumuz konulara doğru sohbeti yönlendirmeliyiz.

2.) Bilinen, söylenen şeyleri tekrarlamak yani laf kalabalığı yapmak: Sosyal mühendislik yaparken eğer çok iyi bir kelime dağarcığımız yok ise mutlaka söylediklerimizi tekrarlarız. Bundan tek kaçış bol bol pratik yapmak ve kendimizi geliştirmekten geçer. Yani kurban ile irtibattayken söylediğimiz / kullandığımız kelimeleri iyi seçmeli ve düzgün kullanmalıyız.

3.) Hayret ve merak uyandırıcı laflardan uzak durmamak: Sosyal mühendislikte kurban ile irtibattayken mutlaka hayret ve merak uyandırıcı kelimeler kullanmalıyız. Çünkü bu yöntem sayesinde kurbanın bize karşı güveni artar ve aynı zamanda muhabbet / sohbet daha da ilerler.
Örneğin; bir kurum/kuruluş müdürü ile konuşurken ( senaryonun herhangi bir kısmındayken ) onun dediklerini hayretle karşılamalıyız. Ki o da devam etsin konuşmasına. Sosyal mühendisliğin olmazsa olmazlarından biridir hayretle bakış ve meraklı bir tavır… 
4.) Anlatılanlardan emin olmadan konuşmak ve konuşmalarda sürekli çıkmaza girmek, çelişkili konuşmak: Sosyal mühendislik yaparken kurban ile konuşmalarımızda kendimizden emin bir tavır takınmalıyız ve aynı zamanda konuşmaları senaryoya uygun ya da o anda doğaçlama bir senaryo ile amaca ulaşmak için gideceğimiz yere çekmeliyiz. Bu kurbanın bize güvenini tazeler ve sağlamlaştırır. Eğer yapamazsak da mutlaka konuları sürekli değiştirmeli ( amaç ile bağlantısı mutlaka olmalı ) ve hakim olduğumuz konulara sürüklemeliyiz. 

5.) Argo ve ahlaksız konuşmalara dalmak ve abartmak: Sosyal mühendislik uygulama anında kurban ile irtibattayken yapacağımız en son şey kurban ile argo ve ahlaksız bir şekilde konuşmaktır. Çünkü kurban ile aramızdaki oluşacak herhangi bir bağın kopmasına neden olur. Ama sohbet anında ufak tefek espriler olmalıdır ki ortamın (varsa) gerginliğini alsın. 

6.) Basmakalıp lafları sıklıkla kullanmak: Bu madde aslında 2. madde (Bilinen, söylenen şeyleri tekrarlamak yani laf kalabalığı yapmak) ile hemen hemen aynıdır. Çünkü ikisinde de laf kalabalığı ve kullanılan kelimeleri sıklıkla kullanmak vardır. Basmakalıp kelimesi “ değişiklik göstermeyen “ , “ özgünlüğü olmayan “ , “ üzerinde hiç düşünmeden başkalarından görüldüğü gibi olan körükörüne sıradan “ anlamlarında kullanılır. Ama burada “ değişiklik göstermeyen “ anlamında kullanılmıştır. Çünkü süreklilik ve tekrar vardır.

7.) Kendinizi öven cümlelere fazlasıyla önem vermek: Sosyal mühendislik uygulama anında kurban ile konuşma anında kendimizi övmemeliyiz. Kurban bize karşı tedirgin olabilir ve bu tedirginlik olursa amacımıza ulaşamayız. Bu yüzden “BEN”cil olmamalıyız. 

8.) Teorik konuşarak karşı tarafı sıkmak: Sosyal mühendislikte en çok yapılan hatalardan biridir. Çünkü bu kurbanın bize karşı şüphelendirir eğer şüphe varsa bu şüpheyi arttırır. Konuşma anında kurbana fazla bilgili olduğumuzu belli etmemeliyiz. Gayet sakin ve normal konuşmalıyız. 

Akla hitap eden konuşma sadece dinlenir. Akla ve kalbe hitap edilen konuşmaya ise hayran kalınır. 

Facebook'ta Paylaş    
Diğer Bilişim İçerikleri       Tüm Yazılar        Ana Sayfa


  =>Soru Sorun veya Yorum Yazın...

İsim Giriniz :
  

  =>Yapılan Yorumlar...