Üye Girişi Yapınız     


    E-Posta
    

    Şifreniz
    Şifremi Unuttum


Ana Sayfa Site Hakkında İletişim Ziyaretçi Defteri Döküman İndir Makale Ekle Haber Ekle

     Veritabanı Tasarımının Gerekliliği
     matkap52     17.07.2018     15:07:35

Tasarımı yapılmamış, normalize edilmemiş tek tablo halindeki veriler kullanıldığında bazı problemlerle karşılaşılabilir. Bu yazımda ekleme, silme ve güncelleme işlemlerinde oluşabilecek hataları temel olarak ele aldım.


=>Ekleme işlemlerinde; 
 Yeni bir öğrenci kaydedilecek olsun. Böyle bir tabloda henüz sınav yapılmadığı için öğrencinin notu default olarak NULL veya sıfır şeklinde olacaktır.
**50’den düşük öğrenciler sorgulandığında yanlışlıkla bu sorguda yer alacaktır. Eğer kişisel bilgilerle ders bilgileri farklı tablolarda olsaydı kayıt sadece kişisel bilgiler tablosuna yapılacaktı.
 Notu ise sınav döneminde sınav döneminde notlar tablosuna işlenecekti.

=>Silme işlemlerinde;
 476 numaralı öğrenciyle ilgili tabloda 1 satır bulunmaktadır. Bu öğrencinin aldığı dersi silmek istediğimizde tüm satır silineceği için kişisel bilgilerinide yok etmiş oluruz. Ders bilgileri farklı bir tabloda olsaydı silme işlemi sadece oradan yapılacaktı.
 Kişisel bilgiler yok olmayacaktı.

=>Güncelleme işlemlerinde;
 1350 numaralı öğrencinin oda numarası değişecek olsun. Bu tabloya göre bu öğrenciye ait bütün 120’ ler değiştirilmelidir. Eğer oda bilgileri farklı bir tabloda olsaydı bu güncelleme işlemi bir kere yapılacaktı.

Facebook'ta Paylaş    
Diğer SQL İçerikleri       Tüm Yazılar        Ana Sayfa


  =>Soru Sorun veya Yorum Yazın...

İsim Giriniz :
  

  =>Yapılan Yorumlar...